Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara

KONU

İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin 24 Şubat 2024'de Atatürk Kültür Merkezi - Türk Telekom Opera Sahnesi'nde prömiyerini yapacağı II. Mehmet (Maometto II) Operası, romantik dönem opera literatürünün en önemli bestecilerinden biri olan Gioachino Rossini ve librettist Cesare della Valle tarafından kaleme alınan, Türklerle ilgili operalar içindeki en önemlilerinden biridir. Rossini'nin en yenilikçi ve iddialı operası olarak değerlendirilen eser, zengin bir orkestrasyona sahiptir.
Özenle planlanmış ama bir o kadar da karmaşık dramatik yapısında; siyasi entrika, komplo ve trajedi gibi melodram ögeleri taşımaktadır. Arka planda Venedik'in yer aldığı aşk hikayesinde, iki düşman arasındaki kahramanca çatışma öyküsü, imkansız bir aşkın dramına dönüşmektedir…
3 Aralık 1820 tarihinde Napoli'deki Teatro di San Carlo'da dünya prömiyeri yapılmış olan bu iki perdelik opera, Osmanlı İmparatorluğu'nun yedinci padişahı olan ve İstanbul'un fatihi olan Fatih Sultan Mehmet'in Venedik Cumhuriyeti hâkimiyetindeki Eğriboz (Negroponte) adasının kuşatması (1470) sırasında âşık olduğu Anna'nın hikâyesini konu alır. Gerçek kimliğini bilmeden Fatih Sultan Mehmet'e âşık olan Venedikli Anna, babasına ve ülkesine olan sadakati ile Türk Sultanı Mehmet'e olan aşkı arasında bir seçim yapmak zorundadır.
3 Kasım 1990 tarihinde Atatürk Kültür Merkezi'nde Türkiye prömiyerini yapmış olan eser, 34 yıl sonra Atatürk Kültür Merkezi'nde sanatseverlerle yeniden buluşmaya hazırlanıyor! Eserde, konuk olarak İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası'nı yönetecek olan dünyaca ünlü İtalyan Orkestra Şefi Alessandro de Marchi; Barok müziğinden Bel Canto eserlerine kadar uzanan geniş repertuarı ile dikkat çekmektedir. Orkestrayı Şef Zdravko Lazarov ile dönüşümlü yönetecekler.
Eserin Rejisörü İtalyan Renato Bonajuto ise, dünyanın ünlü opera sahnelerinde sahneye koyduğu çok sayıda eserle dünya çapında ün kazanmıştır. Eserin dekor tasarımı Zeki Sarayoğlu, kostüm tasarımı Gizem Betil, ışık tasarımı Ahmet Defne imzalı. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Korosu'nu Paolo Villa yönetiyor. Eserdeki koreografi ise Nil Berkan İmzalı.
II.Mehmet rolünde Burak Bilgili, Doğukan Özkan, Anna rolünde Dilruba Bilgi, Gülbin Günay, Calbo rolünde Barbora Hitay, Asude Karayavuz, Esen Demirci; Paolo Erisso rolünde; Mert Süngü, Ufuk Toker, Condulmiero rolünde Berk Dalkılıç, Yoel Keşap, Selim rolünde Hazal Ata, Anıl Önder dönüşümlü olarak rol alıyorlar.


FATİH SULTAN MEHMET (II.MEHMET)

VİDEOTEMSİL TARİHİ

GALERİ