Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara

KONU

Bir Nefes Yaşam


Oyun, bir evde kafes içinde yaşayan iki muhabbet kuşunun yaşam öyküsünü konu almaktadır; iki tema üzerine kuruludur. 'Özgürlüğün güzelliği ve çevreyi korumanın önemi' sahiplerini çok seven; yaşamlarından çok mutlu olan iki muhabbet kuşu (Aliş ile Maviş) kendilerini çok seven 'Babişko' ile birlikte aynı evde yaşamaktadırlar.


Babişko bir gün televizyonda belgesel izlerken, görüp-duydukları Aliş ile Maviş'in akıllarını başlarından alır. Belgeselde, Yağmur Ormanları'nda koloniler halinde yaşayan muhabbet kuşları anlatılmaktadır.


Aliş ile Maviş’in kulağına 'kar suyu' kaçmıştır. Ataları ormanda özgürce yaşayabildiklerine göre, onlar niçin kafeste tutsak hayatı yaşasınlar ki? Uzunca bir 'Öz-sorgulama'nın sonunda özgürlük yolunu seçerler ve ormana kanat açarlar. Orada, diğer kuşlarla güzel arkadaşlıklar kurarlar.


Bunlardan bir tanesi, kentteki güle aşık olan; hüzünlü Bülbül’dür. Hava kirliliğine olan hassasiyeti nedeniyle, bülbül kente gidip Gül’ünü görememektedir. İnsanların doğayı sorumsuzca ve aşırı bir şekilde kirletmeleri sonucu ormanların havası bile yaşanmaz bir hal almıştır. Artık diğer kuşlar da nefes almakta güçlük çekmektedirler.


Oyunun çatışma olgusu; insanın doğaya bakışı ile, hayvanların bakışı arasındaki farklılıktan yola çıkarak, 'Yaşadığı çevreye duyarsız insan-hayat hakkı kısıtlanan hayvan' ekseninde yükselmektedir.


Oyun; her canlının kendi doğal ortamında özgürce yaşaması gerektiği ve çevre kirliliğinin, giderek bir gün insanları da olumsuz etkileyeceği önermesi ve insanları bu yanlış yoldan dönmeye davetle biter.


GALERİ


MEDYA YANSIMALARI