Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara

KONU

Vali Riccardo, yakın arkadaşı Renato’nun eşi Amelia’ya gizliden gizliye aşıktır. Üstelik aşkı karşılıksız da değildir. “Amelia da O’na tutkundur. Riccardo, kendisinden kentin ünlü büyücü ve falcısı Ulrica’nın idam kararının imzalaması istendiğinde, kimlik değiştirerek falına baktırmayı düşünür. Ulrica’nın mağarasında saklanıp olanları gözlediği sırada Amelia girer, yasak aşkına çare istemektedir. Ulrica, bu çarenin darağacı altındaki otlarda bulunduğunu söylemiştir. Gizlice anlatılanları duyan Riccardo, Amelia oradan ayrıldıktan sonra kendi falına da baktırır. Falcı Ulrica, Riccardo’ya elini ilk sıkan kişi tarafından öldürüleceğini söyler. Kısa süre sonra Riccardo’yu arayan sadık dostu Renato görünür ve elini sıkar. Fedakar dostu tarafından öldürülebileceği yolundaki kehanet Riccardo’yu eğlendirmekten öte bir işe yaramaz.


İKİNCİ PERDE

Amelia bu imkansız aşktan kurtulmak için darağacının altındaki otları toplamaya gittiğinde karşısına Riccardo çıkar. Birbirlerine kavuşmanın heyecanı içindeyken efendisi ve dostunu suikastçılara karşı korumak isteyen Renato yaklaşır. Riccardo, Amelia’nın yüzünü tül ile örter ve Renato’ya onu kente götürmesini, yüzünü açmamasını tembihler. Kendisine verilen görevi yerine getirirken Riccardo’nun düşmanları olan Samuel ve Tom kadının yüzünü açmak konusunda kendisiyle alay ederler. Yüzündeki tülün düşmesi ile Renato karşısında Amelia’yı görür.


ÜÇÜNCÜ PERDE

En yakın dostu ve karısı tarafından ihanete uğradığını anlayan Renato bu olay sonrası Riccardo’nun düşmanları ile birlik olup onu öldürmeye yemin eder. Renato, Samuel ve Tom ile intikam yemini ettikleri sırada Riccardo’nun vereceği maskeli balonun bunun için en uygun yer olacağını kararlaştırırlar. Riccardo ise bu sırada kendisini bu aşktan kurtarmak için Renato ve eşi Amelia’yı başka bir yere atanması için bir emir imzalamaktadır. Maskeli balo başladığında Renato ve yandaşları Riccardo’yu tanımaya çalışmak amacı ile Oscar’ın ağzından laf almaya çalışırlar. Amelia ise eşinin yaptığı hain plandan haberdar olarak,baloya Riccardo’yu uyarmak için gitmiştir. Fakat Riccardo’nun tek isteği Amelia’yı son defa görüp onunla vedalaşmaktır. Tam bu sırada Renato hain planını gerçekleştirir. Görkemli balo sırasında Riccardo’nun yere yığılması ile herkes böyle bir şeye kimin cesaret ettiğini merak ederken karşılarında Renato’yu görürler. Riccardo, Renato’ya atama emrini uzatır ve onurunu kirletecek bir şey yapmadığını söyledikten sonra halkına veda ederek son nefesini verir


MASKELİ BALO

VİDEOTEMSİL TARİHİ

DİSTRİBÜSYON

GALERİ


MEDYA YANSIMALARI