Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara

KONU

Alfredo Germont Violetta ile tanışır ve uzun süredir onu uzaktan uzağa sevdiğini itiraf eder. Violetta bundan etkilenmiş olsa da, hasta olduğu için günlerinin sayılı olduğunu bilmektedir ve bu romantik aşkı reddeder. Alfredo'ya bir papatya verir ve ancak bu çiçek solduğunda geri gelebileceğini söyleyerek onu başından savar. Violetta ve Alfredo fakir fakat mutlu bir biçimde birlikte yaşamaktadırlar. Alfredo'nun babası Giorgio, Violetta'ya bu aşk skandalını sonlandırması için yalvarır. Gönülsüzce kabul eder fakat Alfredo onun eski sevgililerinden birine döndüğünü düşünür ve onunla partide karşılaşarak onu herkesin içinde aşağılar. Giorgio oğluna bu konuda sitem eder ve Violetta ona aşkının ne denli yoğun olduğunu anlamadığını söyler. Ölmekte olan Violetta Giorgio'dan bir mektup alır: yurtdışında olan Alfredo, gerçeği öğrenmiştir ve şimdi Violetta'nın yanına gelmektedir. Yanına gelir ve onu affetmesi için yalvarır; Violetta'yı yeniden yaşam tutkusu sarar. Sonrasında ise doktor gelir; fakat artık çok geçtir.


Giuseppe Verdi'nin müzik ve dramı ustalıkla birleştirdiği dört perdelik La Traviata operası, Alexandre Dumas'nın 'Kamelyalı Kadın' adlı eserinden alınmış, librettosu Francesco Maria Piave tarafından yazılmıştır.


Tüm eserlerini dinleyicileri ritmik modellerle duygulandırmak üzerine kuran Verdi, yaşamı boyunca otuza yakın opera yazmıştır. Birkaç operası dışında, tüm dünyada eserleri en çok oynanan bestecilerin başında gelen sanatçı, müzikte insan tutkusunu resmetmeye ve her karakteri bir gerçeklik içinde gelişimi, aykırılıkları ve çatışmalarıyla sunmaya çabalamıştır. Verdi, insan sesindeki doğal dalgalanmaları içgüdüsel olarak yansıttığı müzikal cümleler sayesinde izleyenlere sahnede gerçek yaşamın etkisini hissettirmeyi başarmıştır.


Dünyada ilk kez 16 Mart 1853'te Venedik'te, ülkemizde de 1954 yılında Ankara'da sahnelenen La Traviata, İzmir'de ilk kez 1985 yılında sahnelenmiş, İzmirli sanatseverlerce büyük ilgi ve beğeni ile karşılanmıştı. Tüm dünya operalarında sahnelenen eserlerin en başında gelen La Traviata, 'edebiyata dayalı operanın' en tanınmış örneklerinden biridir.


LA TRAVIATA

TEMSİL TARİHİ

GALERİ