Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Göbekli Tepe

KONU

4. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali’nin ilk etkinliği Giuseppe Verdi’nin ölümsüz eseri La Traviata olacak. Paris’in elit yaşantısının tanınmış kişiliklerinden biri olan Violetta Valery isimli lükse ve sefaya düşkün genç bir kadının inişli çıkışlı yaşamını anlatan, ünlü Fransız yazar Alexandre Dumas’nın Kamelyalı Kadın isimli eserinden operaya uyarlanan La Traviata, İzmir Devlet Opera ve Balesi Solistleri, Orkestrası, Korosu ve Balesi tarafından geniş bir kadro ile Efes Antik Tiyatro’da sanatseverlerin beğenisine sunulacak.


Dünyanın dört bir yanındaki operaevlerinde en çok sahnelenen eserlerden birisi olmakla birlikte; mutsuzlukla sonlanan bir aşk öyküsünün anlatıldığı eser, İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Carlos VILAN’ın rejisi ile sahnelenecek. Şef Tulio GAGLIARDO yönetiminde gerçekleşecek olan temsilde başlıca roller olan Violetta Valery rolünü Eylem DEMİRHAN DURU, Alfredo Germont rolünü Levent GÜNDÜZ, Giorgio Germont rolünü Tamer PEKER, Flora rolünü Nazlı ALPTEKİN, Annina rolünü ise Evrim KESKİN üstleniyor olacak.


Eserin Konusu

Alfredo Germont Violetta ile tanışır ve uzun süredir onu uzaktan uzağa sevdiğini itiraf eder. Violetta bundan etkilenmiş olsa da, hasta olduğu için günlerinin sayılı olduğunu bilmektedir ve bu romantik aşkı reddeder. Alfredo'ya bir papatya verir ve ancak bu çiçek solduğunda geri gelebileceğini söyleyerek onu başından savar. Violetta ve Alfredo fakir fakat mutlu bir biçimde birlikte yaşamaktadırlar. Alfredo'nun babası Giorgio, Violetta'ya bu aşk skandalını sonlandırması için yalvarır. Gönülsüzce kabul eder fakat Alfredo onun eski sevgililerinden birine döndüğünü düşünür ve onunla partide karşılaşarak onu herkesin içinde aşağılar. Giorgio oğluna bu konuda sitem eder ve Violetta ona aşkının ne denli yoğun olduğunu anlamadığını söyler. Ölmekte olan Violetta Giorgio'dan bir mektup alır: yurtdışında olan Alfredo, gerçeği öğrenmiştir ve şimdi Violetta'nın yanına gelmektedir. Yanına gelir ve onu affetmesi için yalvarır; Violetta'yı yeniden yaşam tutkusu sarar. Sonrasında ise doktor gelir; fakat artık çok geçtir.


LA TRAVIATA

TEMSİL TARİHİ

GALERİ