Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara

KONU

I. PERDE

Prolog: Sultan Şehriyar'ın Yatak Odası
Şehrazat yatağın ucunda yere oturmuş, yatağına kurulmuş bir halde kendisini dinleyen Sultan Şehriyar'a masalını anlatmaktadır...

Birinci Tablo - Pazar Yeri
Behram ve Miraç saraydan çıkıp birbirinden güzel kumaşların satıldığı cıvıl cıvıl pazar yerine geldiğinde, tüm halk Sultan Şah Levend'in bu birbirinden yiğit iki oğlunu mutlulukla karşılar. Şehrin en ünlü tüccarı Mahmud'un kızı Zühre, sevgilisi Behram'ı görünce sevinçle boynuna sarılır. Ardından Sultan Şah Levend, oğullarını ava götürmek için pazar yerine gelir. Herkes keyifle dans etmektedir.

İkinci Tablo - Saray
Sultan ve oğulları avdan döndüğünde, Sultan'ın veziri Ebubekir, onun güzeller güzeli kızı Zahara ve kalfası Kevser Hatun ve Havva Nur sarayın kızları ile birlikte oturmaktadır. Sultan her zaman büyük oğlu Behram'a iyi bir eş olabileceğini düşündüğü Zahara'nın alnından öper. O sırada Sultan'ın adamları avdan gelenleri içeri taşır. Behram ve Miraç keyifle avda yaşadıkları olayları anlatırken, Tüccar Mahmud ve kızı Zühre saraya gelir.Tüccar Mahmud, Şah Levend'in beğendiği kaftandan çok daha güzelini kendisine hediye eder. Sultan istemeyerek de olsa, oğlunun isteği üzerine kaftanı alır. Zahara oldukça öfkelenmiştir; sevdiği adam bir başkasıyla evlenmek üzeredir. Bu evliliğe engel olmak için elinden gelen her şeyi yapacağına yemin eder.

Üçüncü Tablo - Büyücü Şarani
Zahara, babası Vezir Ebubekir ve Kevser Hatun gece yarısı gizlice büyücü Şarani'nin yanına gelir. Zahara'nın planı, ilk önce Tüccar Mahmud'un Sultan'a hediye edilmek üzere yaptırdığı kaftana büyü yaptırmak, daha sonra Tüccar ve kızı Zühre'yi, Sultan Şah Levend'i öldürmekle suçlayarak hapse atılmalarını sağlamaktır. Büyücü Şarani buna önce karşı çıksa da, bu buyruğu yerine getirmek zorunda kalır. Dikkatlice hazırladığı zehirli iksiri kaftanın üstüne döker. Bu iksir sayesinde kaftan, onu giyeni zehriyle öldürecektir.

II. PERDE

Birinci Tablo - Düğün
Düğün için davet edilen ülkeler Sultan Şah Levend'e getirdikleri hediyelerle beraber avluya girer. Herkes oradadır. Behram ve Zühre heyecanla olan biteni izlemektedir. Kevser Hatun da Tüccar Mahmud'un hediye ettiği özel kaftanı getirip sultana sunar. Göz alıcı kaftanı gören küçük oğul Miraç, babasının yanına gelir ve kaftana olan hayranlığını ifade ederek onu giymek ister. Sultan, oğlunun isteğini kırmaz ve kaftanın küçük oğluna giydirilmesini buyurur. Kaftanı giyen Miraç, bir anda fenalaşır ve yere düşüp ölür. Bu durum karşısında herkes dehşete düşer. Küçük oğlunun öldüğünü gören Sultan Şah Levend, kaftanın zehirli olduğunu anlar ve adamlarına Tüccar ve kızının derhal saray hapishanesine atılmasını emreder. Ardından, her zaman istediği gibi, büyük oğlu Behram'ın Zahara ile evleneceğini buyurur. Sultan'ın adamları, Tüccar ve kızını hapse götürürken, Şah Levend, Behram ve Zahara'nın ellerini birleştirir.

İkinci Tablo - Saray Hapishanesi
Zühre perişan bir halde başına gelecekleri beklemektedir. Hücrenin kapısı açılır. Zahara gelir. Zühre, kendisine yardım etmek için geldiğini düşünür. Ancak durum hiç de sandığı gibi değildir. Zahara her şeyi kendisinin planladığını, Behram'a âşık olduğunu ve artık onunla evlenebileceğini söyler. Zühre yıkılmıştır. Yalvarır yakarır ama Zahara onu dinlemez ve gülerek orayı terk eder. Kevser Hatun tüm bu olanlara tanık olmuş ve Zühre'nin haline çok üzülmüştür. Hapishaneye Zühre'yi görmeye gelen Behram'a her şeyi anlatır.

Üçüncü Tablo - Final
Zahara ve Behram'ın düğünü için tüm hazırlıklar tamamlanmıştır. Zahara son derece mutludur; nihayet amacına ulaşmıştır. Eğlence tüm hızıyla sürerken,Behram'ın hareketiyle bir anda herkes olduğu yerde donakalır. Kevser Hatun elinde zehirle salona girer. Behram her şeyi anlatır ve Sultan Şah Levend, Zahara'nın hapse atılmasını buyurur. Zahara yalvararak Sultan'ın ayaklarına kapanır, kendisinden onu affetmesini ister. Ama Sultan dinlemez. Sultan'ın adamları, Vezir Ebubekir'i ve kızı Zahara'yı hapse götürür. Zühre ve Behram artık kavuşmuştur.

Gün doğarken Şehrazat hikâyesini bitirmiştir. Susar...
Şehriyar, Şehrazat'ı yanına çağırır ve birbirlerinin kollarında uykuya dalarlar...


ŞEHRAZAT

VİDEOTEMSİL TARİHİ

DİSTRİBÜSYON

GALERİ


MEDYA YANSIMALARI