Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Troy Çanakkale

KONU

Jizel, annesi Berte ile birlikte kuaförlük yaparak hayatını kazanan gencecik, saf bir kızdır ve yaşadığı mahallenin delikanlısı Hila’nın ısrarlı aşkından çok rahatsızdır. Özel kuaför olarak gittiği bir köşkün yakışıklı oğlu Alb’e abayı yakan genç kız delikanlıyla gizli gizli buluşmaktadır. Bu buluşmalardan birinde Alb, taktığı nişan yüzüğüyle genç kızın iyice aklını başından alır. Genç kızı sürekli izlediği için yüzük meselesini öğrenen Hila, olayı vakit geçirmeden Jizel’in annesine yetiştirir. Alb’le aralarındaki sınıf farkının felaket getireceğine inanan Berte çok üzülür. Ama Alb’den vazgeçmesi konusunda ne kadar nasihat ederse etsin, Jizel’in umurunda bile değildir. Jizel’den sonra Alb’e de kafayı takarak izlemeye başlayan Hila, bir gün genç adamın çok güzel ve şık genç bir kızla, Batil ile buluştuğunu görür. İkilinin çok samimi oldukları her hallerinden bellidir. Durumu alelacele Jizel’e anlatırsa da inandırması mümkün olmaz. Bunun üzerine bir adam tutarak Alb’in peşine takar. Alb’in Batil ile nişan hazırlığı yaptığını öğrenen adam gizlice ikilinin fotoğraflarını çeker. Fotoğrafları görerek gerçeği kabul etmek zorunda kalan Jizel çılgına döner. Tam yüzükler takılacakken Hila ile birlikte töreni basan Jizel çıkan kargaşada Hila’nın tabancasını kaparak Alb’e ateş eder. Alb yere yıkılır. Hila ‘Öldürdün onu’ diye bağırarak elinden tuttuğu gibi genç kızı kalabalığın arasından kaçırır. Bu kaçışla birlikte Hila’ya adeta teslim olan genç kızın hayatı hiç düşünmediği bir yöne kayar ve Jizel kendini bambaşka bir dünyanın içinde bulur. Kaderin Jizel için hazırladığı oyunlar henüz tükenmemiştir.


The Rhineland of the Middle Ages. A village is celebrating the grape harvest. Duke Albrecht of Silesia, a young nobleman, is madly in love with the shy and beautiful village girl, Giselle. Though he is already betrothed to Bathilde, the princess of Courtland, he disguises himself as a humble villager named 'Loys' in order to woo Giselle, who knows nothing of his true identity and happily returns his affections. Hilarion, a coarse-mannered gamekeeper, is also in love with Giselle and attempts to convince her that 'Loys' is untrustworthy. Giselle's mother Berthe is very protective of her daughter, as Giselle has a weak heart that leaves her in delicate health. Fearing that a romantic relationship with 'Loys' would cause Giselle potentially harmful stress. But Giselle ignores all warnings. A hunting party of noblemen arrives at the village; Bathilde and her father are in attendance as well. The villagers welcome the party and perform several dances in celebration of the harvest. Bathilde is charmed with Giselle's sweet and demure nature and gives her a gold necklace. Hilarion halts the festivities by presenting Giselle with Albrecht's sword, proving the Duke's true identity. Bathilde quickly reveals to Giselle that Albrecht is indeed her fiance. Knowing now that they can never be together, Giselle flies into a tragic fit of grief, causing her weak heart to give out at last. She dies in Albrecht's arms. The second act of the ballet takes place in a forest beside Giselle's grave. Hilarion mourns at Giselle's headstone, but is frightened away by the arrival of the Wilis, the spirits of women jilted by their lovers and who died before their weddings. The Wilis, led by their merciless queen, Myrtha, haunt the forest at night to seek revenge on any man they encounter, forcing their victims to dance until they die of exhaustion. Myrtha and the Wilis rouse Giselle's spirit from her grave and induct her into their clan. Albrecht arrives to lay flowers on Giselle's grave. Giselle's spirit appears, and Albrecht begs for her forgiveness. Giselle, her love undiminished, gently forgives him. Meanwhile, the Wilis have cornered Hilarion. They use their magic to force him to dance until he is dead and then they turn on Albrecht, sentencing him to death as well. However, the power of Giselle's love counters the Wilis' magic and spares his life. Giselle dances with him until the Wilis´ power is lost. Then she returns to her grave to rest in peace, leaving Albrecht sorrowing and alone.


JİZEL

VİDEOTEMSİL TARİHİ

GALERİ