Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara

KONU

Samsun Devlet Opera ve Balesi, Şubat 2013'te Türkiye'de ilk defa gerçekleştirilen bir projeyle OPERATUR adlı çocuklara yönelik interaktif eğitim etkinliğini hayata geçirdi.


Çocukların sadece sahne üstünde olanları değil üretimin tüm aşamalarını görebilmelerini sağlamak için klasik eğitim etkinliklerinden farklı olarak sahne, atölyeler ve çalışma salonlarının performans alanı olarak kullanıldığı OPERATUR'da küçük öğrenciler sanatçılar tarafından opera binasının girişinde karşılanıyorlar ve yaklaşık iki saat boyunca opera bale binasının tüm alanlarını dolaşarak provalara ve üretimlere katılıyorlar.


Eğlenceli ve eğitici bir oyunun içindeki katılımcı seyirciler olarak operayı gezen çocuklar orkestra salonunda orkestra sanatçılarının provalarına katılıyorlar ve enstrümanları tanıyorlar. Atölyeleri gezerken gerçek çalışanlarla tanışan ve neler yaptıklarını öğrenen çocuklar, atölyelerde kendilerine eşlik eden sanatçılarla gerçekleştirilen oyunlara dahil oluyorlar.


Bir bale ya da opera eserinin seyirciyle buluşmadan önceki hazırlık aşamasına tanıklık eden çocuklar opera sahnesinde onlar için hazırlanmış oyunu izledikten sonra kendileri için yapılan özel tasarıma sahip küp tahtaya Samsun Devlet Opera ve Balesi'nde geçirdikleri günle ilgili duygularını yazıyorlar.


Türkiye'nin ilk interaktif eğitim etkinliği olan OPERATUR'un sunuculuğunu, etkinliğin metinlerini de yazan Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü koro sanatçısı Şahan Gürkan yapıyor. Eserin müzik adaptasyonu Bertan Rona'ya ait.


OPERATUR

TEMSİL TARİHİ

GALERİ