Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara

KONU

1. Perde

1 .Tablo Almanya 1850’li yıllarda bir Noel günü Almanya’da bir evin salonu... (ilk kez bir yılbaşı ağacının süslendiği, yıllar öncesinin Almanya’sında, Nurnberg Belediye Başkanı Herr Stahlabaum’un evi.)


Başkanın eşi, kızı Clara, arkadaşları, onların çocukları hep birlikte Noel’i kutlamak üzere toplanmışlardır. Salonu mutlu yüzler doldurmuştur. Çocuklar için çokça hediyeler hazırlanmıştır; davullar, bebekler ve daha birçok hediye çocuklara paylaştırılır... Çağırılanlar arasında bulunan Doktor Drosselmeyer’in salona girişiyle neşe büsbütün artar; Clara’nın amcası olan bu konuk, çocukların gözdesidir; zira onların oyunlarına katılmakta, çeşitli sihirbazlık numaraları yaparak onları eğlendirmektedir. Bugüne özel çocuklar için bir kukla oyunu da planlamıştır. Drosselmeyer’in, yeğeni Clara’ya getirdiği hediye oyuncak asker şeklinde bir fındık kıracağıdır. Clara oyuncağına bayılmıştır; ona sarılır ve bırakmak istemez. Salondaki diğer çocuklar da bu fındık kıracağına sahip olmak isterler; böylece çocuklar arasında bir paylaşma kavgası yaşanır; hengamede bu oyuncak zarar görür. Drosselmeyer amca oyuncağı cebinden çıkardığı bir mendile sararak, onarak yeğenine verir. Noel partisi konukların ayrılmasıyla sonlanır.


2. Tablo


Clara amcasının getirdiği armağanı çok sevmiştir; odasında uyumak yerine oyuncağını kucağına alarak salonda uyuyakalır. Rüyasında, küçük fareler fındıkkırana saldırmaktadır; Clara saldırılara karşılık vermekte zorlanınca gece yarısında amca Drosselmeyer yardıma koşar; sihirli bir şekilde odadaki her şey büyümüştür; küçük sıçanlar dev farelere dönüşmüştür. Bir yanda dev fareler, diğer yanda Clara’nın fındıkkıranı komutasındaki askerler savaşa tutuşurlar. Kral fare Fındıkkıran’a arkadan saldırınca, Clara kötü fareyi kafasından vurarak öldürür. Böylece savaş kazanılmıştır; Drosselmeyer Clara’yı ödüllendirmek adına Fındıkkıran’ı yakışıklı bir prense dönüştürür. Bu yakışıklı prens Clara’yı her şeyin harika olduğu büyülü ve güzel karlar ülkesine getirmiştir; kar taneleri ile danslar edilmekte, büyük bir keyifle eğlenilmektedir bu ülkede.


2. Perde

Bu güzel ülkede, iyilik Perisi konuklarını büyük bir memnuniyetle karşılamış, eğlenceler düzenlemiştir. Harikalar ülkesindeki danslar sürmektedir; yeryüzünün tüm güzellikleri bu ülkede buluşmuştur sanki. Birbirinden çok uzak coğrafyalardaki ülkelerin bebek şekerlemeleri birer dansçıya dönüşmüş; İspanyol, Arap, Çinli, Rus kukla bebekler danslara eşlik etmektedir. Elbette bu grup içindeki en güzel dans, Clara ve Prens’in ikili dansıdır... Clara uyanır, bir rüya görmüştür...


DİSTRİBÜSYON

GALERİ