Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara

KONU

BÖLÜMLER

Stabat mater dolorosa
Cujus animam gementem
O quam tristis et afflicta
Quae moerebat et dolebat
Quis est homo
Pro peccatis suae gentis
Vidit suum dulcem natum
Eja mater fons amoris
Fac ut ardeat cor meum
Sancta mater, istud agas
Fac ut portem Christi mortem
Inflammatus et accensus


GIOVANNI BATTISTA PERGOLESI

Giovanni Battista Pergolesi, 4 Ocak 1710 tarihinde İtalya'nın Marche bölgesine bağlı bir komün olan Jesi'de doğdu. Asıl soyadı 'Draghi' idi. Ailesi, atalarının doğum yeri olan Pergola'dan Jesi'ye yerleşmiş olduğundan bölge sakinleri tarafından 'Pergolesi' takma adı verildi.

1725'te Napoli'ye gitmeden önce Jesi'de yerel bir müzisyen olan Francesco Santi'nin yanında müzik eğitimi aldı. Kısa hayatında dramatik müzikte birçok yenilikler yapmakta başarılı olmuştur. İnsan sesine yazdığı eserlerle dikkati çekmiştir. 16 Mart 1736'da henüz 26 yaşında iken Pozzuoli'de veremden öldü.

Pergolesi, özellikle 'Comedia dell'arte' adı verilen klasik İtalyan komedilerinin müzikal ve lirik elemanlarla pekleştirilmesi olan 'Opera buffa' tarzının ilk bestecilerinden birisidir. İlk operası 'lI Maestro di Musica' olup, müzikal bir intermezzodur. Aynı tarzda yazılmış olan 'La Conversione e morte di San Guglielmo' adlı eseri 1731 yılında temsil edilmiştir. Hanım olan hizmetçi (La Serva Padrona)' ilk defa 1733'te, ciddi operası 'Il Progionier Superbo (Mağrur Tutuklu)'nun ikinci ve üçüncü perdeleri arasında intermezzo eseri olarak oynanmıştır. Hala günümüzde geçerliliğini sürdüren bir bestesi 'Stabat Mater' adlı ilahidir. Ayrıca, hamisi Prens Stiglione için yazılmış trio sonatları, piyano parçaları, senfoniler ve konçertoları vardır.


STABAT MATER

TEMSİL TARİHİ

GALERİ