Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
ALİ HAKAN ODABAŞI

1968 yılında Ankara'da doğan Hakan Odabaşı,1980 -1981 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Devlet Konservatuarı Bale Bölümü'ne girmiştir. Orta ve lise devresini İzmir'de, lisans devresini Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı'nda tamamlamıştır.


1988-1989 sezonunda Ankara Devlet Opera ve Balesi'ne stajyer bale sanatçısı olarak katılmıştır.1989-1990 sezonunda stajını tamamladıktan sonra kadrolu bale sanatçısı olarak çalışmaya başlamıştır.1991 yılında Amerika'da düzenlenen Uluslararası Jackson Bale Yarışması'na Türkiye'yi temsilen katılmıştır.


Daha önceki yıllarda Hoytur Folklor Derneği'ne bağlı olarak Fransa, İtalya, Bulgaristan ve Yugoslavya'ya Türkiye'yi temsilen halk oyunları ekipleriyle yarışma ve festivallere katılmıştır.


Ankara Devlet Opera ve Balesi bünyesinde, yurtiçinde 30 ayrı şehirde, yurtdışında 9 ayrı ülkeye Almanya(3 kez) İngiltere, Hollanda, Çin (5 kez), Hırvatistan (2 kez), Pakistan, Fas, Türkmenistan, Portekiz'e yapılan turnelerde dansçı ve yönetici olarak görev almıştır.


Çok değerli yabancı ve Türk koreograflarla çalışmıştır. Bu isimlerden bazıları: Andre Prokovsky, Yuri Papko, Valeri Panov, Uwe Scholz, Maurisio Wajnrot, Robert North, Marcia Haydee, Karl Burnett, Lorca Massine, Julian Moss, Natalia-Shergei Tereshenko, Nukri-Medeia Magalashvili ve Mehmet Balkan, Merih Çimenciler, Suna Şenel, Beyhan Murhpy, Evinç Sunal, Armağan Davran.


1988 sezonundan bugüne kadar 100'ün üzerinde eserde solist dansçı olarak görev almıştır. Bu eserlerden bazıları; Budala, Kuğu Gölü, Şımarık Kız, Giselle, Romeo & Juliet, Fındıkkıran, Üç Silahşörler, Notre Dame'ın Kamburu, La Bayadere, Don Kişot, Şehrazat, Yedi Güzeller, Uyuyan Güzel, Le Corsaire, Kamelyalı Kadın, Anna Karenina, Cinderella, Barbaros, Güldestan, Zorba, Carmina Burana, Beethoven, This Is Your Life, Medea, Damdaki Kemancı, Carmen, Troy Game, Bolero, Tango Plus, Çeşmebaşı, Who Cares, Turnpike, Çanakkale Şehitleri, Mavi Gözlü Dev, Bir Yaz Gecesi Rüyası (MDT), Arda Boyları (MDT), Çalıkuşu, Alatango, İnsancık, Harem, V. Murat, Entre Dos Aguas, Kont Dracula, Coppelia, Hırçın Kız, Cinderella (MDT), Hamlet, Yevgeni Onyegin, Frida(MDT)...


Ülkemizde düzenlenen ve Genel Müdürlüğümüzün organizasyonları olan Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, Uluslararası Bodrum Bale Festivali, Uluslararası İstanbul Bale Yarışması'nda dansçı ve yönetici olarak görev alan Hakan Odabaşı, ayrıca Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde Bale Başkoreograflığı'na bağlı olarak 9 yıl Bale İdari Müdürlüğü görevinde bulunmuştur.


Ankara Devlet Tiyatrosu'nda sergilenen 4 eserde koreografi çalışmaları yapmıştır. İki tiyatro eserinde de dansçı olarak görev almıştır. TRT radyosunda seslendirme, TRT televizyonunda yayınlanmış olan Taş Ocağı dizisinde oynamış ve TRT'nin çocuk programları kuşağında gösterilen ve büyük ilgi ile izlenen Susam Sokağı programında Minik Kuş rolünü canlandırmıştır.


2010 yılında 8. Uluslararası Bodrum Bale Festivali Festival Başkanı, 2013 Çin'de Türk Kültür Yılı Projesinde Proje Asistanı olarak görev almıştır. 2014 yılı içerisinde Bodrum'da 4. sü düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Türk Dili Konuşan Ülkeler Konseyi Zirvesi'nin organizasyonunda görev almıştır; yine 2014 yılında CSO yeni yıl konserinde koordinatör olarak çalışmıştır.


Antalya Devlet Opera ve Balesinde Notre Dame'ın Kamburu, Samsun Devlet Opera ve Balesinde Üç Silahşörler eserinde misafir sanatçı olarak dans etmiştir.


2012-2014 ve 2015-2017 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi bünyesinde İl Koordinatörü görevini yapmıştır. 2017-2019 yılı arasında Bale Başkoreograflığı görevine vekaleten atanmıştır.


Sanatçı, Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü'nde sergilenmekte olan klasik bale ve modern dans eserlerinde aktif olarak Repetitörlük ve dans etmektedir.


GALERİ