Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
DENİZ OLIVEIRA ERDİNÇ

Müzisyen bir ailenin oğlu olan Deniz Oliveira Erdinç, çalışmalarına erken yaşta keman, piyano ve viyolonsel ile başlamıştır. Kemanda Ilarion Ionescu Galati, viyolonselde Hayreddin Hoxha ve piyanoda annesi Vera Erdinç’in tecrübelerinden yararlanmıştır.


Üniversite dönemine dek Pierre Loti (Istanbul) ve Charles de Gaulle (Ankara) Fransız Okulları'nda okuyan sanatçı, 2009 yılında müzisyen olmakta karar kılmış; Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nin sınavlarına katılmış; Gülnara Aziz’in 8 yıl boyunca piyano öğrencisi olmuştur. Bu süre boyunca Odtü KKM, Bilkent Konser Salonu, Fransa Büyükelçiliği ve Mozarthaus gibi salonlarda resitaller ve oda müziği konserleri vermiş; Hüseyin Sermet, Emre Elivar, Boris Berman, Valentin Surif, Gülsin Onay, Jean Bernard Pommier, Misha Dacic, Giselle Brodsky, Makoto Ueno, Alexander Madzar, ve Laurent Cabasso gibi hocaların ustalık sınıflarına katılmıştır. Aynı zamanda Yiğit Aydın ile armoni, Tolga Yayalar ile form, Işın Metin ile partisyon okuma ve Odette Gartenlaub ile Paris'te solfej ve piyano çalışmıştır. 


Piyano eğitimini bitirdikten sonra orkestra şefliği dalında tahsil yapmaya karar vermiş ve bu süre zarfında çalışmalarına Erol Erdinç ile devam ederek Jorma Panula, Lior Shambadal ve Gürer Aykal ve Rengim Gökmen'in çalıştaylarına katılmıştır.


2017-2019 yılları arasında Türk Eğitim Vakfı'nın maddi desteğiyle Ecole Normale de Musique de Paris’te Dominique Rouits ve Roselyne Masset-Lecocq'ın orkestra şefliği ve yüksek armoni sınıflarında tahsilini tamamlamış olan sanatçı, bu süre zarfında Cité Internationale des Arts’da 'Artist-in-Residence' olarak yer almış olmakla birlikte « Cité des Arts » orkestrasının kurucusu; şefi, sanat direktörü olarak görev almıştır.


2019-2021 yılları arasında Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası'nda asistan şef olarak Maestro Işın Metin ile çalışmış olup; ikinci Master öğrenimini Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları'nda tamamlamıştır.


Deniz Oliveira Erdinç, 2022-2023 sezonundan itibaren Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde orkestra şefliği görevine başlamış olup; sanat hayatına aynı zamanda yurtiçi ve yurtdışında senfonik konserler, oda müziği ve resitaller vererek devam etmektedir.


GALERİ