Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
VOLKAN AKKOÇ

Müzik hayatına 6 yaşında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı yarı zamanlı piyano bölümünde başlayan Akkoç, FMV Nişantaşı Işık Lisesi'nden mezun olduktan sonra MSGSÜ Tarih Bölümü'nü bitirdi ve paralel olarak 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'ndan mezun oldu. İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi'nde Müzik Teorisi yüksek lisansı ve İÜDK Kompozisyon ve Orkestra Şefliği bölümünde yüksek lisansı yaptı. Hala İÜDK Sanatta yeterlilik çalışmalarına devam etmektedir.


Koro şefliği ve koroda ses eğitimi üzerine Volker Hempfling, Denes Szabo, Frieder Bernius, Georg Grün ve Ragnar Rasmussen gibi birçok önemli şefin ustalık sınıflarına aktif olarak katılmıştır. Emin Güven Yaşlıçam ile orkestra şefliği çalışmıştır.


2012-2019 yılları arasında İÜDK Kompozisyon Bölümü'nde Solfej, Armoni, Caz Teorisi ve Armonisi ve Koro derslerini ve 2018-2019 eğitim öğretim yılında MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı'nda koro derslerini yürüttü.


Uluslararası bir çok koro yarışmasına jüri olarak davet edilen Akkoç, 2018 yılında Barselona'da düzenlenen '8. Uluslararası Canta al Mar Koro Yarışması'nda jüri üyeliği yaptı. Son olarak 2021 Temmuz ayında düzenlenecek Dünya Koro Olimpiyatları'na (World Choir Games) Türkiye'yi temsilen jüri üyesi olarak davet edildi.


2017 yılında 10. Uluslararası Johannes Brahms Koro Yarışması'nda 'En İyi Şef' ödülünü kazandı. 2018 yılında T.C. Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen 2. Çoksesli Koro Eseri Beste Yarışması'nda Yunus Emre'nin 'Aşkından Yanar Yüreğim' şiiri üzerine bestesi ile birincilik ödülünü, 2019 yılında ise aynı yarışmada Attila İlhan'ın 'Yağmur Gemileri'şiiri üzerine bestesi ile üçüncülük ödülünü kazandı.


2014 yılından bu yana kurucu şefi ve genel sanat yönetmeni olduğu Türkiye'nin ilk çoksesli kadın korolarından Sirene'nin müzik direktörlüğünü sürdürmekte olup Sirene'yle aralarında 10. Uluslararası Johannes Brahms Koro Yarışması'nda Akkoç'un bestesi 'Bedava' yı seslendirerek kazandığı 'outstanding performance in contemporary music' ödülü de olmak üzere birçok önemli uluslararası başarı elde etmiştir.


İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu bünyesinde kurulan Cemal Reşit Rey Korosu ve Avrasya Filarmoni Korosu'nun şefliğini yürütmektedir.


2019 yılı prodüksiyonu W.A. Mozart ve A. Salieri'nin çatışmasını konu alan Peter Shaffer'ın 'Amadeus' oyununun müzikal direktörlüğünü yürütmektedir.


Avrupa Koro Federasyonu üyesi olan Akkoç, 2019 yılından beri İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin koro şefliğini yürütmektedir.


GALERİ