Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
DİDEM ÇELİK

1989 yılında İzmir'de doğdu. İlk müzik eğitimini 2003-2007 yılları arasında Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde aldı. Lise öğrenimi boyunca okulun orkestrasında Semra Fayez'in keman ögrencisi olarak yer aldı ve okul korosuyla birçok koro festivaline katıldı; Polonya'da düzenlenen Bydgoszcz Müzik Festivalinde koro alto grup şefi olarak yer aldı.


2007 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Opera-Şan Bölümü'ne kabul edildi. Ankara Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı Zeliha Meral GÖKOĞLU ile öğrenimini tamamladı. Öğrenimi süresince gerçekleştirdiği çeşitli konser ve resitallerin yanı sıra Elena PUŞKOVA HRISTOVA yönetiminde Bilkent Gençlik Korosunda Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğiyle aralarında J. S. Bach'ın ''Magnificat'', F.J. Haydın'ın ''Missa Brevis'' ve G. Mahler'in ''Binler Senfonisi'' eserleri de bulunan birçok konserde yer aldı.


Lisans eğitimi ile eş zamanlı olarak üniversitenin Erken Müzik Eğitimi biriminde beş yıl koro ve solfej dersi öğretmenliği ve iki yıl da Orff Eğitimi asistanı olarak çalıştı. 2009 - 2012 yılları arasında Elnara KERİMOVA şefliğinde Orfeon Oda Korosu ile pek çok konserde yer aldı. Bilkent Üniversitesi'nden 2013 yılında Müzik Bölümü ve Fakülte birincisi olarak mezun olan Çelik, 2014'te Samsun Devlet Opera ve Balesi'nde misafir koro sanatçısı sınavını kazanarak aynı yıl T. Taviş'in bestelediği Hekimoğlu operasının korosunda dünya prömiyeri ile profesyonel meslek hayatına adım atmış oldu.


2016 - 2019 yıllarında öğretmenlerinden biri olarak Samdob Çocuk Korosunu çalıştırdı. Samdob bünyesindeki şan pedagogu Anna Chubuchenco ile enterprite ve şan çalışmalarına sürdüren sanatçı, birçok opera eserinde ve çocuk oyunlarında korist ve solist sanatçı olarak yer aldı.


Rol aldığı Opera ve Operetler

G. Bizet - Le Docteur Miracle - Doktor Mucize (Véronique) SAMDOB


G. Rossini - Il Barbiere di Siviglia - Sevil Berberi (Berta) SAMDOB


G. Rossini - Il Signor Bruschino (Marianna) SAMBOB


Ü. Hacıbeyov - Arşın Mal Alan (Asya) SAMDOB


J. Strauss II. - Der Zingenunerbaron - Çingene Baron (Czipra) SAMDOB


A. Hoca - Arap Ali Destanı Dünya Prömiyeri (Hatice Ana) - KKTCDOB


W.A. Mozart - Le Nozze di Figaro - Figaro'nun Düğünü (Cherubino) SAMDOB


G. Verdi - Rigoletto (Maddalena) SAMDOB


G. Puccini - Madama Butterfly (Suzuki) SAMDOB


T. Akbaşlı - Muhteşem Süleyman (Hafsa Sultan) SAMDOB


Sanatçı halen SAMDOB bünyesinde koro sanatçısı olarak görev almaktadır.


GALERİ