Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
SUNAY MURATOV

Sunay Muratov 1967 yılında Bulgaristan’ın Plevne şehrinde doğdu.İlk müzik eğitimine altı yaşında keman çalarak başladı.1976’da Pipkov Müzik Koleji’nin Keman Bölümü’ne girdi ve 1986 yılında yüksek onur belgesi alarak mezun oldu. Müzik eğitimine Sofya Panço Vladigerov Devlet Müzik Akademisi’nde teori, kompozisyon ve şeflik çalışarak devam etti.1993 yılında Koro Şefliği Bölümü’nde Prof. S. Kralev’in sınıfından, 1995 yılında ise Opera ve Orkestra Şefliği Bölümü’nde, Prof. Ivan Bakalov ve Prof. Ivan Vulve’nin sınıfından Master derecesiyle mezun oldu. Göstermiş olduğu üstün başarılarından dolayı “Pancho Vladigerov Şeflik Bölümü”tarafından Prof. G. Dimitrov Ödülü’ne ve bursuna layık görüldü ve Prof. Kralev’in asistanı olarak ders verdi.


Profesyonel müzik hayatına Orkestra Şefi olarak, müzik akademisinden mezun olmadan önce başladı. 1993-2000 yılları arasında, ”Vidin, Plevne, Burgaz, Varna ve Sofya Orkestraları ile Orkestra Şefi olarak konserler verdi, festivallere katıldı ve Almanya, Avusturya, Fransa, İspanya gibi ülkelere başarılı turneler yaptı. 1990-1995 yılları arasında Bulgar Madrigal Korosu’nun Şef Yardımcılığı’nı yapan Muratov, bu koroyla birçok uluslararası festivale katıldı.


1995-1997 yılları arasında Burgaz Devlet Opera ve Balesi’nde Orkestra Şefi olarak görev yaptı ve Mozart’ın ölümsüz eseri “Sihirli Flüt”ü yönetti.1996 yılında Sofya Devlet Opera ve Balesi’nde “Konuk Orkestra Şefi” olarak çalıştı ve Prof. B. Hinçev şefliğinde “Şef Yardımcılığı” görevini üstlenerek “La Judith” operasını yönetti.


1997-2000 yılları arasında Varna Devlet Opera ve Balesi’nde Orkestra Şefliği yaptı ve Varna Devlet Opera ve Balesi Korosu’nu çalıştırdı.Aynı dönemde müzik direktörü olarak da görev yaptı.


Muratov, 1999 yılının sonunda Ankara’da Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nde; Orkestra Şefi ve Koro Şefi olarak çalışmaya başladı.”Yarasa”, 'Cavalleria Rusticana I Pagliacci”, ”Midas’ın Kulakları”, ”Don Kişot”, ”Tannhauser”, ”Rusalka”, 'Il Trovatore”, ”Nabucco”, ”Peter ve Kurt Opera’da”, ”Fındıkkıran”, ”Kuğu Gölü”, ”Anna Karenina”, ”Yunus Emre Oratoryosu” yönettiği eserler arasındadır. Pek çok konser yöneten ve festivallere katılan Muratov, Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali’nde “Nabucco” ve “Kuğu Gölü” eserlerini de yönetti.


Sanatçı halen Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü “Orkestra Şefliği”, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü “Genel Müzik Direktörlüğü” görevini sürdürmektedir. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyesidir.


GALERİ