Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
SUNAY MURATOV

1967 yılında Bulgaristan’ın Plevne şehrinde doğmuş olan Sunay Muratov, müzik eğitimine ilk kez altı yaşında keman çalarak başlamıştır.


1976’da Pipkov Müzik Koleji’nin Keman Bölümü’ne girmiş, 1986 yılında Yüksek Onur Belgesi alarak mezun olmuştur.


Müzik eğitimine Sofya Panço Vladigerov Devlet Müzik Akademisi’nde teori, kompozisyon ve şeflik çalışarak devam etmiştir.


Profesyonel müzik hayatına Orkestra Şefi olarak, müzik akademisinden mezun olmadan önce başlamıştır.


1990-1995 yılları arasında Bulgar Madrigal Korosu’nun Şef Yardımcılığı’nı yapan Muratov, bu koroyla birçok uluslararası festivale katılmıştır.


1993-2000 yılları arasında, ”Vidin, Plevne, Burgaz, Varna ve Sofya Orkestraları ile Orkestra Şefi olarak konserler vermiş, festivallere katılmış ve Almanya, Avusturya, Fransa, İspanya gibi ülkelere başarılı turneler yapmıştır.


1995-1997 yılları arasında Burgaz Devlet Opera ve Balesi’nde Orkestra Şefi olarak görev yapmış ve Mozart’ın ölümsüz eseri “Sihirli Flüt”ü yönetmiştir.


1996 yılında Sofya Devlet Opera ve Balesi’nde “Konuk Orkestra Şefi” olarak çalışmış ve Prof. B. Hinçev şefliğinde “Şef Yardımcılığı” görevini üstlenerek “La Judith” operasını yönetmiştir.


1997-2000 yılları arasında Varna Devlet Opera ve Balesi’nde Orkestra Şefliği yapmış ve Varna Devlet Opera ve Balesi Korosu’nu çalıştırmıştır.Aynı dönemde müzik direktörü olarak da görev yapmıştır.


Muratov, 1999 yılının sonunda Ankara’da Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nde; Orkestra Şefi ve Koro Şefi olarak çalışmaya başlamıştır.


”Yarasa”, 'Cavalleria Rusticana - I Pagliacci”, ”Midas’ın Kulakları”, ”Don Kişot”, ”Tannhauser”, ”Rusalka”, 'Il Trovatore”, ”Nabucco”, ”Peter ve Kurt Opera’da”, ”Fındıkkıran”, ”Kuğu Gölü”, ”Anna Karenina”, ”Yunus Emre Oratoryosu” yönettiği eserler arasındadır. Pek çok konser yöneten ve festivallere katılmış olan Muratov, Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali’nde “Nabucco” ve “Kuğu Gölü” eserlerini de yönetmiştir.


Sanatçı halen Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde “Orkestra Şefliği”, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü “Genel Müzik Direktörlüğü” görevini sürdürmektedir. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyesidir.


GALERİ