Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
EMRE AKKUŞ

1989 yılında Ankara'da doğdu. İlk müzik eğitimine 10 yaşında polifonik korolar derneğinde şarkı söyleyerek başladı.2007-2008 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Kontrbas sanatçısı Burak Noyan'la konservatuvar sınavları için hazırlığa başladı.


2009 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera-Şan Ana Sanat Dalı'nı kazanmıştır. Öğrenciliğinde Ankara Devlet Opera ve Balesi bariton solist sanatçısı Çetin Kıranbay ile çalışmaya başlamıştır. Yine Ankara Devlet Opera ve Balesi bas solist sanatçısı Tuncay Kurtoğlu ile çalışmış, son olarak İstanbul Devlet Opera ve Balesi tenor sanatçısı Caner Akın ile 4 yıl opera ve şan üzerine çalışmıştır. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve Cem'i Can Deliorman yönetiminde Anadolu Senfoni Orkestrasıyla 2013 Yılında 'Emmerich Kalman'ın Cardas Fürstin isimli eserinde Edwin isimli rolü seslendirmiştir. Yine Anadolu Üniversitesinde Hayal'opera isimli eserde tenor solist olarak sahne almıştır.


Henüz öğrenciliği devam ederken 2013 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde yapmış olduğu dinleti neticesinde misafir sözleşmeli sanatçı olarak göreve başlamıştır. Burada bulunduğu süre içinde Guiseppe Verdi'nin La Traviata operasında Alfredo Germont, Gaetano Donizetti'nin Aşk İksiri'nde Nemorino, George Bizet'nin Carmen operasında Ramendado, Giacomo Puccini'nin Turandot'unda Pang Johann Strauss'un Yarasa (Die Fledermaus) operetinde 'Alfred' rolünü seslendirmiştir. 2017-2018 yıllarında Hans Gabor Belverede Opera yarışması için üst üste Türkiye Finalisti olmuştur.


2019 yılında Jüri başkanlığını Barbara Frittoli'nin üstlendiği efsanevi şef Tullio Serafin adına gerçekleştirilen yarışmada birincilik almış olup aynı zamanda özel halk ödülüne layık görülmüştür. Bu yarışmada aldığı birincilikle aynı yıl eylül ayında İtalya'nın Vicenza şehrinde Gaetano Donizetti'nin L'elisir D'amore (Aşk İksiri) isimli eserinde başrol olan Nemorino rolünü seslendirmeye hak kazanmıştır. Sanatçı görevine halen Ankara Devlet Opera ve Balesinde solist sanatçı olarak devam etmektedir.