Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
ZEYNEP ÇELEN TAMER

1978 yılında Ankara'da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini T.E.D Ankara Koleji'nde tamamladı. 1987 yılında T.RT.Ankara Radyosu'nun açtığı 'Çocuk Korosu' seçme sınavının ardından korist olarak müzik yaşamına ilk adımını attı. Daha sonra Polifonik Korolar Derneği'nin 'Gençlik Korosu' ile müzik yaşamına devam etti.


1996 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın açmış olduğu sınavı kazanarak şan eğitimine başladı. Şinasi Özel, Murat Göksu ve Gürçil Çeliktaş'tan sahne dersleri aldı. Keriman Davran'ın öğrencisi olduğu opera bölümünden 2003 yılında başarı ile mezun oldu. Aynı yıl H.Ü.Devlet Konservatuvarı'nda yüksek lisansına başladı. Yüksek lisans eğitimi sırasında şan derslerinin yanı sıra Gürçil Çeliktaş ile reji çalışmaları yaptı. Yüksek lisansını 2005 yılında tamamladı.


Mezuniyetinin hemen ardından Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin açmış olduğu rejisör yardımcılığı sınavını kazanarak rejisör yardımcısı unvanı ile göreve başladı. R.Wagner 'Tanhauser', G.Verdi 'Aida', W. A.Mozart 'Don Giovanni', G.Puccini 'La Boheme', G.Verdi 'La Traviata', G.Verdi 'Nabucco',G.Verdi 'Il Trovatore', G.Donizetti ''Don Pasquale', G.Verdi 'Gianni Schicci', G.Puccini 'Madama Butterfly',V.Bellini 'I Puritani', G.Puccini 'Manon Lescaut', E.Kalman 'Çardaş Prensesi', C.Menotti'The Telephone',F.Poulenc 'La voix Humaine', Ç.Işıközlü 'Inanna', J.Strauss 'Eine nacht in Venedig', O.Demiriş 'Yusuf İle Züleyha', S.Kalender 'Cem Sultan', S.Ada 'Ali Baba & 40',J.Strauss 'Der Zigeunerbaron' eserlerinde çok değerli rejisörlerin yanında rejisör yardımcısı olarak görev yaptı.


Ankara Operası'nda, 2008 yılında E.W. Ferrari Il segreto di Susanna adlı operayla ilk rejisörlük deneyimini yaşamasının ardından, Oz Büyücüsü, Bremen Mızıkacıları Uyuyan Güzel müzikli çocuk oyunlarını, A.Özmen Aliş ile Maviş ,M.Erdoğan Nasreddin Hoca çocuk operası, J.Haydn Lo Speziale' operasını, J.Offenbach La Vie Parissienne operetini, F.Tüzün Midas'ın Kulakları satirik operasını sahneledi. C.Atilla Göbeklitepe eserinde yardımcı rejisör olarak esere katkı sundu.


Ayrıca sahne dersi verdiği Hacettepe konservatuvarı öğrencileriyle C.Menotti 'The Telephone' , E.Humperdinck 'Hansel & Gretel', M.Erdoğan 'Pamuk Prenses Ve Yedi Cüceler' operalarını, J.Strauss 'Die Fledermaus' ve J.Strauss'Der Zigeunerbaron' operetlerini sahneledi.


Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Başkent Üniversitesi Konservatuvarı ve Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarında farklı sürelerde sahne derslerinden sorumlu öğretim görevlisi olarak çalıştı.


2017 yılında 'Rejisör' unvanı alan sanatçı halen Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde görevine devam etmekte ve Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde sahne dersleri vermektedir.