Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
DEMET EMEN

1981 yılında Ankara'da doğdu. 1991 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'nı kazanarak keman eğitimine Prof. Revyan Yücelen ile başladı. Oda müziği eğitimini ise Prof. Ulvi Yücelen'den aldı. 1998 yılında Genç Yetenekler Keman Yarışması'na katıldı ve 'Mansiyon' ödülü kazandı. 2002 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'ndan okul üçüncülüğü ve Öğrenci Başarı Ödülü alarak mezun oldu. Aynı yıl araştırma görevlisi olarak atandı.

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Erciyes Üniversitesi Oda Orkestrası, Hacettepe Senfoni Orkestrası ve Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde Adana, Kayseri, Ankara, Antalya, Belfort/Fransa ('FIMU' Uluslararası Müzik Festivali) ve Paris'te (Cité des Arts) da solist olarak başarılı konserler verdi. Michele Margand, Silvie Gazeau, Joshua Epstein, Cihat Aşkın ve Alexander Markov'un ustalık sınıflarına katıldı.

Solo kariyerinin yanında oda müziği alanında da kendini geliştirmeye devam eden sanatçı 2008 yılında Anthion Chamber Musicians ile konserler verdi ve 2008 yılında CD kaydı yaptı. 2009 yılında Lübnan Türk Büyükelçiliği'nin daveti üzerine Beyrut'da 'Feminen Kuartet' ile oda müziği konseri verdi. 2010 yılında Belfort/Fransa 'FIMU' Uluslararası Müzik Festivali'ne davet edilerek kurucusu olduğu 'Mira Piano Trio' ile başarılı konserler verdi. 2009 yılında 1. keman üyesi olarak davet edildiği Unicef Dünya Gençlik Senfoni Orkestrası (World Youth Orchestra) ile konser turnelerine katıldı.

2003 yılında Azerbaycan Devlet Sanatçısı Prof. Server Ganiyev'in keman sınıfına kabul edildi. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'ndeki eğitimi süresince tam burs verildi ve 2008 yılında Yüksek Lisans ve 2010 yılında Doktora Sanatta Yeterlilik dereceleri alarak mezun oldu.

2002-2011 yılları arasında Hacettepe Senfoni Orkestrası'nda başkemancı olarak görev yaptı. 2011 yılında Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası'nın açtığı sınavı kazanarak orkestra sanatçılığı görevine başladı. Sanatçı halen bu görevini sürdürmekte ve Haziran 2013 tarihinden itibaren Orkestra Müdür Vekili olarak görev yapmaktadır.