Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
DEMET EMEN

Keman eğitimine 1991 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'nı kazanarak Prof. Reyyan Yücelen Başaran ile başladı. Oda müziği eğitimini ise Prof. Ulvi Yücelen'den aldı. 1998 yılında T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın düzenlediği Genç Yetenekler Keman Yarışması'na katıldı ve 'Mansiyon' ödülü kazandı. 2002 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'ndan üniversite üçüncülüğü alarak İhsan Doğramacı Öğrenci Başarı ödülüne layık görüldü ve yüksek derece ile mezun oldu. Aynı yıl Araştırma Görevlisi olarak Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'na atandı.
Sanatçı 2002-2011 yılları arasında Hacettepe Senfoni Orkestrası'nda Konzertmeister / Başkemancı olarak görev yaptı ve bu orkestranın yurt içi ve yurt dışı konserlerinde solist olarak yer aldı. Yerli-yabancı orkestra şefleri ve solistlerle konserler verdi. Bu çalışmaları sırasında St. Petersburg Akademik Senfoni Orkestrası'nın Konzertmeister'ı Alexander Shustin ile özel olarak konser başkemancılığı üzerine çalışmalar gerçekleştirdi. Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası'nın 'Genç Kuşak Solistleri' konserinde H. Wieniawsky'nin 2 no'lu keman konçertosunu seslendirdi. Erciyes Üniversitesi Oda Orkestrası (Vivaldi Mevsimler) ve Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde de solist olarak başarılı konserler verdi. (Kuzeyden Esintiler Konseri - Yaza Merhaba Konseri - Pandemic Bale)
Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'ndan aldığı davetlerle öğrenci yetiştirdi. Kuruculuğunu üstlendiği Oda Müziği grupları (Mira Piyano Trio, Feminen Kuartet, Likya Barok) ile yurt içi ve yurt dışı müzik festivallerinde başarılı konserler verdi. (Bisante Oda Müziği Festivali, 'Fimu' Uluslararası Müzik Festivalii IWAB Uluslararası Antalya Turizm Festivali, Türk Büyükelçiliği daveti (Beyrut, Türk Japon Vakfı). Aynı zamanda Anthion Chambers Barok Müzik Topluluğu'nun CD kaydında yer aldı.
2003 yılında Azerbaycan Devlet Sanatçısı Prof. Server Ganiyev'in keman sınıfına yüksek derece ile kabul edildi. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'ndeki eğitimi süresince kendisine üstün başarı bursu verildi.
2008 yılında Yüksek Lisans Derecesi / Master of Music in Violin ve 2010 yılında Doktora Düzeyindeki Sanatta Yeterlilik Derecesi (DR) / Doctor of Musical Arts almaya hak kazanarak üstün başarı ile mezun oldu. Sanatçı aldığı ünvan ile yurt içi ve yurt dışındaki orkestralarda solistlik yapma yetisine sahiptir. Eğitimi sırasında ise Bilkent Senfoni Orkestrası'nın birçok konserinde 1. Keman sanatçısı olarak görev aldı ve bu orkestranın CD kayıtlarında yer aldı. Bu çalışmaların yanı sıra, Türkiye'deki birçok orkestranın konserlerinde misafir keman sanatçısı olarak yer aldı ve önemli orkestra şefleri ve solistler ile çalışma fırsatı buldu.
2011 yılında Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin açyığı sınavı 1. Keman üyesi olarak kazandı ve orkestra sanatçılığı görevine atandı. 2013/2014 Sanat Sezonu'nda Orkestra Müdürü olarak görevlendirildi.
2015 yılında La-Banda Barok Orkestrası'nın kurucusu, Barok keman sanatçısı Claudia Schwamm'ın daveti üzerine Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü eğitim alabilmesi için sanatçıyı Almanya'nın Nürnberg şehrine gönderdi. 2016 yılında eğitimini başarıyla tamamladı ve kendisine Türkiye'de Barok Orkestra kurabilir yetkisi verildi. Eğitimi süresince Bavyera eyaletinin Münih, Nürnberg, Augusburg, Regensburg, Ingolstadt, Bamberg, Würzburg dahil olmak üzere önemli şehirlerinde Barok Keman Sanatçısı olarak da La Banda Barok Orkestrası ile başarılı konserler verdi ve bu orkestranın CD kayıtlarında yer aldı (BR KLASSIK). Nürnberg Türk Büyükelçiliği'nin özel daveti üzerine Nürnberg'de solo resital verdi. Wolfgang Riedelbauch'un kuruculuğunu ve müzik direktörlüğünü üstlendiği Nürnberg'in Uluslararası Barok Müzik Festivali 'Internationale Festtage Alter Musik Nürnberg Das Original-Klang-Festival Musica Franconia' festivaline 2014-2020 yılları arasında Barok Keman Sanatçısı olarak her yıl davet edildi ve birçok eserde festival orkestrasında Konzertmeister / Başkemancı olarak görev aldı. Solo ve oda müziği alanında çalışmalarına devam eden sanatçı, halen Antalya Devlet Opera ve Balesi'nde keman sanatçısı olarak görevine devam etmekte ve 2011 yılından bu yana opera, bale ve sahne üstü konserleri olmak üzere birçok eserde Konzertmeister / Başkemancı olarak görev almaktadır.
Başkemancı olarak görev aldığı eserlerden bazıları, P. İ. Çaykovski 'Kuğu Gölü', G. Puccini 'Madama Butterfly', G. Puccini 'La Boheme', G. Bizet 'Carmen'.