Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Göbekli Tepe
SAYRA SEYHAN GEÇİM

İzmir'de doğdu. Müzik eğitimine Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarının nefesli çalgılar bölümünde başladı. Lise eğitimini, klarinet bölümünde Atıf Demirci'nin öğrencisi olarak tamamladıktan sonra aynı üniversitenin Şan ve Opera bölümünü Prof.Sevda Aydan'ın ve Necdet Aydın'ın öğrencisi olarak bitirdi. Lisans döneminin son yılında Avrupa Genç sanatçı burs sınavını kazanarak staj eğitimini Fransa'da Avrupa Gençlik korosunda birçok konsere katılarak tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Lisans Opera Solistliği bölümünden mezun oldu.


Mezuniyetini takiben Mersin Devlet Operası Giriş Sınavını kazanarak solist sanatçı olarak atandı. 1996 yılında Ankara Devlet Operasına solist sanatçı olarak atandı. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde, Devlet Sanatçısı Suna Korat ve Gölge Şekeramber'in öğrencisi olarak Master derecesi aldı. Başkent Üniversitesi Konservatuarı Yüksek Kısmında bir süre hocalık yaptı.


Sanatçı,çok sayıda yurt içi,yurt dışı resital vermiş, festivallere katılmış, orkestralı konserler vermiş ve çeşitli Televizyon programlarına katılmıştır. Evli ve 1 çocuk annesidir.


Devlet Opera ve Balesinde BaşRol Oynadığı Bazı Önemli Eserler ve Rolleri


G.Puccini'nin La Bohem Operasında 'Mimi'


Fo Lehar'ın Die Lustige Witve Operetinde 'Hanna Glavari'


Ü.Hacıbeyov'un Arşın Mal Alan Operetinde 'Gülçehre'


Ç.Işıközlünün Dudaktan Kalbe Operasında 'Lamia'


Ç.Işıközlü İnanna Operasında 'İnanna'


Selman Ada Mavi Nokta


Ahmet Adnan Saygun Özsoy 'Hatun'


Ahmet Adnan Saygun Kerem ile Aslı 'Aslı'


S.Kalender Cem Sultan 'Helen'


O.Demiriş Yusuf ile Züleyha 'Züleyha'


G .Verdi Macbeth 'Lady Macbeth'


G.Puccini Tosca 'Tosca'


G.F Heandel'in Messias Oratoryosu, Saygun'un Eski Usulde Kantat, Işıközlünün Çanakkale Şehitleri destansı Oratoryosu gibi eselerde CSO ve Bilkent Senfoni gibi orkestralarla solo konserler vermiştir.


Sanatçı halen TC Kültür ve Turizm Bakanlığı,Devlet Opera Genel Müdürlüğü, Ankara Devlet Operası kadrosunda solist sanatçı olarak görev görevini sürdürmektedir.