Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
ÖZGE BAŞARAN

1980 yılında Ankara’da doğdu. Bale eğitimini, 1991-1994 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda, 1994-1999 yılları arasında ise Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı’nda iki sene sınıf atlayarak bölüm birincisi, okul ikincisi olarak tamamladı.


1999-2005 yıllarında Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde baş dansçı olarak dans etti.


2006 yılında Rusya’nın Sochi kentinde düzenlenen "1. Yury Grigorovich Uluslararası Bale Yarışması"nda 'Grand Prix' (Büyük Ödül) ve "En İyi Modern Dansçı" ödüllerini kazandı. Ülkesinin bale tarihinde yurtdışında "Grand Prix" kazanan ilk ve tek dansçı olma şerefine erişti. 2007-2008 sezonunda bir yıl Stuttgart Ballet Company’de dans etti.


2008 yılından bu yana Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde solist ve baş dansçı olarak dans etmektedir.


Başrolünü dans ettiği eserler arasında; Giselle, Uyuyan Güzel, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Illision (Japonya), Rachmaninoff ( Royal Opera House-İngiltere ), Kuğu Gölü, Fındıkkıran, Şımarık Kız, İlişkiler, Üç Silahşorlar, Serenade, Bach-Beethoven, Nothing, Kontrast, Yoz Döngü, Kont Drakula, Coppelia, Hamlet, Yevgeni Onegin yer almaktadır.


Misafir baş dansçı olarak dans ettiği ülkeler; Japonya, Rusya, Kazakistan, Ukrayna, Portekiz.


Yaptığı ilk koreografi "Flu" 2010 yılında Opera sahnesinde sahnelenmiştir.