Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Göbekli Tepe
FUNDA SALTAŞ ATEŞOĞLU

H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı'ndan Fevziye Bartu'nun öğrencisi olarak pekiyi derece ile mezun oldu. Aynı yıl Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nde solist sanatçı olarak göreve başladı . İlk olarak Mozart'ın Cosi fan Tutte operasında Despina rolünü seslendirdi.


Daha sonra sırasıyla, La Boheme'Mimi', Figaro'nun Düğünü'Susanna', Idomeneo'Ilia', Sihirli Flüt 'Pamina', Faust'Margeurite', Don Giovanni'Zerlina', Carmen 'Micaela', Cosi fan Tutte 'Fiordiligi', Aşk iksiri 'Adina', I prutani'Elvira', Yarasa 'Rosalinde', Şen Dul 'Hanna', Arşın Mal Alan 'Gülçöhre', İstanbulname', 'Çardaş Prensesi', Dvorak 'Rusalka'.


Sanatçı 1993-1994 yıllarında İtalya'nın Roma ve Vicenza kentlerinde İtalyan operaları üzerinde çalışmalar yaptı. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Şan Bölümü'nde 7 yıl şan pedagogu olarak görev yapmıştır. Yurtiçi ve yurtdışında birçok opera oynadı konserler verdi, Moldova,Azarbaycan,Makedonya,Almanya bunlardan bazılarıdır.


Sanatçı,2002 yılında kurulan 'Anthion Ensemble' grubunun solistidir. Bu grubun Alman Büyükelçiliği himayesinde yaptıkları barok eserlerden oluşan bir CD leri mevcuttur. Saltaş, Ankara Devlet Opera Ve Balesi Müdürlüğü'ndeki Solist Sanatçı görevinin yanı sıra,2009 yılında oluşturulan 'Üç Soprano' grubunun da üyesidir.


GALERİ