Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
ÖZER ÖNDEŞ

Ankara'da doğdu. İlk ve orta eğitimini Ankara'da tamamladı. 2007'de Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü, Opera Anasanat Dalı'ndan tenor Ayhan Uştuk'un öğrencisi olarak mezun oldu ve Mersin Devlet Opera ve Balesi'nde misafir sanatçı olarak çalışmaya başladı.


2008-2009 Sanat sezonunda; Mersin Operası'nda Saraydan Kız Kaçırma operasında 'Pedrillo'. Gianni Schicchi operasında 'Gherardo' ve La Traviata operasında 'Gastone' rollerini seslendirdi.


SESLENDİRDİĞİ BAŞLICA ESERLER

2010-2011 sezonunda Samsun Devlet Opera ve Balesi'ne katıldı ve Bir Tenor Aranıyor 'Max' Rolünü seslendirdi. 2011-2012 sezonunda; Venedikte Bir Gece operti 'Caramello'. 2012-2013 sezonunda; IV. Murat operası 'Silahtar Ağa'. 2013-2014 sezonunda; Birjan ve Sara operası 'Birjan' rollerini seslendirdi, temsil TRT Avaz televizyonu tarafından yayımlandı. Hekimoğlu operasının dünya prömiyerimde 'Alanlı Osman' rolünü canlandırdı.


2014-2015 sezonunda; Maskeli Balo operası 'Riccardo' ve Aşk-ı Memnu operası 'Beşir' rollerini seslendirdi. 2015-2016 sezonunda; Tosca operası 'Mario Cavaradossi'. 2016-2017 sezonunda; Carmen operası 'Don Jose'. 2018-2019 sezonunda; Il Signor Bruschino operası 'Florville', Çingene Baron opereti 'Barinkay', Bir Tenor Aranıyor müzikali 'Max', Don Pasquale operası 'Ernesto' ve Mersin DOB'da Maskeli Balo operasında 'Riccardo' rollerini canlandırdı. 2019-2020 sezonunda; Yarasa operetinde 'Alfred' rollünü seslendirdi.


Sanatçı ayrıca;

4. İstanbul Opera Festivali'nde; IV. Murat operasında 'Silahtar Ağa', 5. İstanbul Opera Festivali'nde Birjan ve Sara operasında 'Birjan' rollerini seslendirdi. Eskişehir Opera Festivali'nde; Hekimoğlu operasında 'Alanlı Osman' rolünü canlandırdı. Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ile Tosca operası konser versiyonunda 'Mario Cavaradossi' rolünü seslendirdi. Ankara Devlet Operası ile Bodrum Kaleiçi Etkinliklerinde Bir Tenor Aranıyor müzikalinde 'Max' rolünü canlandırdı.


Yurtiçi ve yurtdışı pek çok konser ve festivalde solist olarak sahne alan sanatçı ayrıca; çeşitli yarışmalarda derece ve ödüller kazanmıştır.


Özer Öndeş sanat çalışmalarını halen Samsun Devlet Opera ve Balesi'nde sürdürmektedir.


GALERİ