Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Göbekli Tepe
TUNCAY DOĞU

Bas


Müziğe lise yıllarında çok sesli korolarda başladı.1981 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesine kabul edildi.


Şan eğitimine Fevziye Bartu ile başladı, Roman Werlinsky ve İhsan Şenol ile sürdürdürdü. İtalya Hükümetinin bursu ile Siena'da Chigiana Müzik Akademisinde Prof. Daniel Ferro'nun kurslarına katıldı. Amerika Birleşik Devletleri'nde California State University, Northridge'de Prof. David Scott ile ileri opera performansı, şan ve şan pedagojisi dallarında master düzeyinde eğitim gördü, temsiller yaptı.


Yurt dışında çeşitli ülkelerde birçok temsil ve konserler gerçekleştirdi. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivalinde ve istanbul Uluslararası Opera Festivalinde temsiller yapan sanatçı ülkemizin çeşitli yerlerinde birçok solo konser ve temsiller gerçekleştirdi


Birçok operada üstlendiği baş rollerden bazıları: Sarastro- Sihirli Flüt, Daland-Uçan Hollandalı, Der Bauer-Akıllı Kız (Die Kluge),Timur-Turandot, Escamillio-Carmen, Alfio-Cavalleria Rusticana, Raimondo_Lucia di Lammermour, Ferrando-Il Trovatore, Geronio-İtalya'da Bir Türk (Il Turco in Italia), Galitsky Prince Igor, Basillio-Sevil Berberi , Skoluba-Perili Köşk (Stracny Dwor), Falstaff Windso'un Şen Kadınları (Die Lustigen Weiber von Windsor), Landgraf-Tannhauser, Timur-Nasreddin Hoca, Adnan Bey-Aşk-ı Memnu, Yakup-Yusuf ile Züleyha dır.


Aynı zamanda Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde Güzel Sanatlar ve Müzik bölümünde şan öğretim görevlisi olan Tuncay Doğu, bir dönem başrejisör olarak görev yapmış olup halen Ankara Devlet Operası solist sanatçı olarak görevini sürdürmektedir.


GALERİ