Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
FATMA GÜLBEN ÇAY

1982 yılında Ankara’da doğmuştur. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü’nde eğitim hayatına başlayan sanatçı, 1993-1994 sezonunda çocuk sanatçı olarak Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde “Uyuyan Güzel” eseriyle sahneye çıkmaya başlamıştır. Lisans devresini 2004 senesinde, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Modern Dans Bölümü’nde tamamlayan sanatçı aynı sene Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Bölümü’nde çalışmaya başlamıştır.


2009 sezonunda Mersin Devlet Opera ve Balesi’nde bale hayatına geri dönen sanatçı 2019 yılına kadar Mersin’de; “Hürrem Sultan”, “Don Kişot”, “Çalıkuşu”, “İlişkiler”, “Zorba”, “Korsan”, “Mevlana’nın Çağrısı”, “Notre Dame’ın Kamburu”, “Fındıkkıran”, “Piri Reis”, “Amazonlar”, “Bahçesaray Çeşmesi”, “Hamlet” eserlerinde görev almıştır. 2019 sezonunda Ankara Devlet Opera ve Balesi’ne geçerek çalışma hayatına devam eden Çay “Kuğu Gölü”, “Fındıkkıran”, ”Aida” ve “Don Kişot“ eserleriyde çalışmayı sürdürmektedir.


Devlet Tiyatrosu’nda da dansçı ve koreograf olarak görev alan Çay; 2005 sezonunda Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Semih SERGEN’in yönettiği “BİR YAZ GECESİ DÖNÜMÜ RÜYASI”, 2006 sezonunda Murat ATAK’ın yönettiği “Elele”, 2007 sezonunda Coşkun IRMAK’ın yönettiği “LYSISTRATA”, Ayşe Emel MESCİ’nin yönettiği “ANTİGONE”, Eray ESEROL’un yönettiği “MOR GECE MAVİ GÜN”, 2008 sezonunda Kemal BAŞAR’ın yönettiği “GÖZLERİN ARDINDAKİ ÇOCUK” eserlerinde dansçı olarak, 2009 sezonunda Konya D.T.’da Umut TOPRAK’ın yönettiği “Düşlerim Benim”, 2010 sezonunda Adana D.T.’da Boğaçhan SÖZMEN’in yönettiği “PAPAĞAN KAÇTI”, 2017 sezonunda Mersin D.O.B.’nde Evin ATİK’in yönettiği “MİDAS’ın KULAKLARI”, 2022 sezonunda Sivas D.T.’da Boğaçhan SÖZMEN’in yönettiği “KARACAOĞLAN”, 2023 sezonunda Ankara D.T.’nda Boğaçhan SÖZMEN’in yönettiği “HİSSELİ HARİKALAR KUMPANYASI” eserlerinde de koreograf olarak görev almıştır.


Çok değerli yabancı ve Türk koreograflarla çalışmıştır. Bu isimlerden bazıları; Nugzar-Medeia MAGALASHVILI, Anna KRYZYSKOW, Anabelle Lopez OCHOA, Marco CANTOLUPO, Nima JACOBY, Efva LILJA, Merih Bahar ÇİMENCİLER, Mehmet-Lale BALKAN, Deniz Olcay YAMANUS, Nilgün DEMİRELLER, Oktay KERESTECİ, Yener TURAN, İhsan BENGİER, Serhat ELAT, Volkan ERSOY, Armağan DAVRAN, Binnaz Dorkip AYDAN, Özlem ŞENORMANLILAR, Ender ÜÇDEMİR, Serbülent BİÇER, Deniz ALP, Bürge KAYACAN, Beyhan MURPHY, Sanem KALENDER, Alpaslan KARADUMAN, Özgür Adam İNANÇ, Ayşem Sunal SAVAŞKURT...


2014 yılında Çin’de düzenlenen Türk Kültür Yılı Festivali, ülkemizde düzenlenen ve Genel Müdürlüğümüzün organizasyonu olan Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, Uluslararası Bodrum Bale Festivali, Başkent Kültür Yolu Festivali gibi festivallerde görev almıştır.