Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
YİĞİT YAVUZ GÜNSOY

İzmir'de doğdu. 1994-1996 yılları arasında Radyoaktif için opera programları hazırladı. 2005-2008 yılları arasında İstanbul'daki Açık Radyo için 200'ün üzerinde opera programı hazırladı. Ayrıca bir çok radyo ve televizyon programına konuk olarak çıktı. Yiğit Günsoy, İtalya'da yayınlanan 'L'OPERA', 'PRIMA FILA', 'RASSEGNA MUSICALE ITALIANA' gibi opera dergilerine, Türkiye'de de 'Cumhuriyet' gazetesine ve 'Andante' dergisine opera eleştirmeni olarak katkıda bulundu. Yazdığı eleştiriler Paris, Cenova, Viyana, Montpellier, Nis, Marsilya, Monte-Carlo, Riga, İstanbul operalarındaki temsilleri kapsadı. Uluslar arası şan yarışmalarına jüri üyesi olarak katıldı.


Türkiye'deki tüm operaların opera-bale kitapçıklarına çeviri ve özgün yazılarıyla katkıda bulundu. İstanbul Devlet Opera ve Balesi ve Samsun Devlet Opera ve Bale'sinin elliden fazla kitapçığının yayın sorumlusu olarak görev yaptı. Yirmi bir operanın Türkçe tercümesini yapıp çeşitli operalarda üst yazı olarak kullanılmasını ve kitapçıklarında yayınlanmasını sağladı. Patricia Panton, Vincenzo Grisostomi, Flavio Trevisan, Charles Roubaud, Haldun Özörten, Evin Atik, Murat Göksu, Aytaç Manizade, Mehmet Ergüven gibi önemli rejisörlerle hem yurt içinde, hem de yurt dışında reji asistanlığı yaptı. Lecce'de Macbeth, Marsilya'da Faust ve Roberto Devereux, İsviçre Avenches Festivali'nde Rigoletto, Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali ile Uluslar arası İstanbul Opera Festivali'nde Rigoletto, Turandot, Otello, 4.Murat ve Aida reji asistanı olarak çalıştığı eserlerden bazılarıdır. Yiğit Günsoy, beş yıl boyunca İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde çalıştıktan sonra iki yıl Samsun Devlet Opera ve Balesi'nde dramaturg ve reji asistanı olarak çalışmalarına devam etti. Şu anda İzmir Devlet Opera ve Balesi'nde reji asistanı olarak çalışmalarına devam etmektedir. İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından gerçekleştirilen 'Yeni Yıl Konseri', 'Suna Korad'ı Anma Gecesi' , 'İzmir'in Unutamadıkları' ve 'Paris'te Bir Gece'yi, Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde 'Suna Korad'ı Anma Konseri'ni, Karşıyaka Belediyesi Opera ve Tiyatro Sahnesi'nde 'Opera in English', 'Operada Türk Karakterleri' ve 'La Boheme ve Carmen'den Bölümler' gecelerini, Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi için G.Verdi'nin 'La Traviata' operasından bölümleri ve F.Poulenc'in 'La Voix Humaine' adlı operasını, Antalya Devlet Opera ve Balesi için G.Rossini'nin 'La Cambiale di Matrimonio' operasını, 'Paris'te Bir Gece'yi ve 'Yeni Yıl Şarkıları' konserini sahnelemiş, G.Puccini'nin La Boheme operasın reji adaptasyonunu, Batum operası için 'Sopranissimo' konserini, Samsun Devlet Opera ve Balesi'nde 'Yeni Yıl Konseri'ni, G.Verdi'nin 'Un Ballo in Maschera' operasını ve G.Rossini'nin 'Il Barbiere di Siviglia' operalarını, Mersin Devlet Opera ve Balesi için G.Verdi'nin 'Un Ballo in Maschera operasını sahnelemiştir. 2017 yılında Samsun Devlet Opera ve Balesi'nde Baş rejisör olarak çalışmıştır. Yedi Tepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi'ne bağlı Sanat Yönetimi bölümünde tezli yüksek lisansını tamamlamıştır. Çok iyi derecede İtalyanca ve İngilizce bilmektedir.


GALERİ