Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
ŞAHAN GÜRKAN

Şahan GÜRKAN

1992 de Kabataş Erkek Lisesi'nden mezun oldu. Müzik eğitimine Marmara Üniversitesi Müzik Eğitim Fakültesi'nde başladı. 1997de Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera- Şan bölümüne birincilikle girdi. Prof Yıldız Dağdelen ve Prof.Güzin Gürel'le şan çalıştı. 2003 de İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'ndan okul birincisi olarak mezun oldu. Akademi İstanbul'da Modern Dans eğitimi aldı. Görgü Bilgi Bursu'yla gittiği Verona'da Opera rejisörlüğü yüksek lisansı yaptı.


İstanbul, İzmir ve Samsun Devlet Opera'larında, Antalya Uluslararası Opera ve Bale Festivalinde, Verona, Trieste, Rovigo, Sofia, Varna, Burgas, Varşova, Gdansk, Amsterdam, Rotterdam'da sahneye çıktı. Figaro, Riff, Papageno, Guglielmo, Schaunard, Abdullah, Belcore, Malatesta gibi başrolleri yorumladı.


Arena di Verona'da Hugo de Ana - Il Barbiere di Siviglia, Teatro Verdi Trieste 'de Stefano Vizioli - L'italiana in Algeri, Padova'da Stefano Vizoli Die Zauberflöte ve Falstaff - Rovigo'da, Pablo Maritano - Cosi fan Tutte, Almaty'de Lorenzo Mariani - Cav/Pag prodüksiyonlarında reji asistanlığı yaptı.


Rejisör, solist, korist, enstrumanist, koreograf, ses ve ışık tasarımcısı olarak performans sahnesinin her alanında çalıştı. Film, dizi film, çizgi film, çocuk masalları seslendirdi. Özel projeler için orkestralar kurdu; konserler, seramik buluşmaları, sergiler organize etti. Sokak tiyatrosu ve dans tiyatrosu yaptı. Çocuk oyunları yazdı ve sahneledi.


Yazıp yönettiği Masal Şatosu - Prenses Tehlikede, Altın Ejderha ve Operatur çocuk oyunları, Sopritone müzikli oyunu, Sarı Zeybek Sahne Kantatı, Rita ve Doktor Mucize operaları sahnelenmeye devam etmektedir.


2009 yılından bugüne Samsun Devlet Opera ve Balesi'nde çalışmaktadır. İngilizce ve İtalyanca bilmektedir. Ritim Gitar, Bas Gitar, Klarinet, Perküsyon çalmaktadır. Masa Tenisi, Yüzme (lisanslı), Scuba (lisanslı), Triatlon yapmaktadır.


GALERİ