Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
VERONIKA YELİZ EFE

St. Petersburg'da doğan sanatçı altı yaşındayken Taşkent Ulusal Uspensky Konservatuvarı'nda viyolonsel ve piyano eğitimine başladı. 1994'te Ankara'ya gelerek Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde eğitimine devam etti. Viyolonsel dalında derslerini Kara Aliyev ile sürdürerek 1998 yılında lise bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Mayıs ayında Bükreş'te düzenlenen Genç Yetenekler Yarışması'nda mansiyon aldı, Temmuz ayında ise Türkiye'yi temsil etmek üzere Akdeniz Gençlik Orkestrası'na katıldı. Eylül 1998 yılında Fransa'daki Strazburg Devlet Konservatuvarı'nın giriş sınavına katılarak, Prof. Jean Deplace'in sınıfında Lisans Programı'nda okumaya hak kazandı. Buradaki eğitimi süresince Konservatuvar Orkestrası ve Oda Orkestrası'nın viyolonsel grup şefliğini yürüttü. Oda müziği çalışmalarını Prof. Armand Angster ve Craig Goodman ile çağdaş müzik çalışmalarını da Pascal Dusapin, Ivan Fedele, Luis de Pablo, Ahmed Essyad, Thierry de Mey gibi ünlü bestecilerle devam ettirdi. 1999 yılında Ankara Bilkent Üniversitesi'nde düzenlenen Genç Yorumcular yarışmasında ikinci oldu. Aynı yıl Fransa Lille şehrinde düzenlenen '8eme Concours de Jeunes Interpretes' yarışmasında finale kaldı.

2000 yılında oda müziğinden, 2001 yılında da Viyolonsel Lisans Programı'ndan Medaille d'Or (Altın Madalya) alarak mezun oldu. Gustav Rivinius, Roland Pidoux, Luis Claret, Marc Coopey gibi ünlü viyolonselcilerle çalıştı. Paris Chatelet'de dünya prömiyeri yapılan Ahmed Essyad'ın 'Heloise et Abelard' operasında solist olarak yer aldı. Genç kuşak İtalyan bestecilerinin ilk yorum ve kayıtlarını yaptı. 2002 yılında Viyolonsel Master Programı'ndan birincilikle mezun oldu. 2003 yılında Fransa'nın Strazburg kentinde Eugene Ysaye'nin keman, viyolonsel ve orkestra için yazdığı 'Poeme Nocturne' adlı eserinin ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. Aynı yıl 'İŞSANAT'ın düzenlediği 'Parlayan Yıldızlar' konser kuşağında yer aldı.

2005 Mayıs ayında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde solist olarak yer alan sanatçı 2006-2008 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Konser Salonu, Akdeniz Üniversitesi Konser Salonu, Konya Selçuk Üniversitesi Konser Salonu, Ankara Çağdaş Sanatlar Konser Salonu, İzmir Sanat Konser Salonu ve Aksanat Konser Salonu'nda resital vermiştir. 2004 yılından beri her sene Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin düzenlediği 'Genç Solistler' konser kuşağında yer alarak orkestra ile solo konserler vermektedir. 2004-2010 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarı'nda öğretim elemanı olarak çalışan Yeliz Kızılay, şu anda Antalya Devlet Opera ve Balesi'nde asil kadrolu viyolonsel sanatçısı olarak çalışmaktadır.