Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
ARİ EDİRNE

Ari Edirne

İstanbul'da doğdu. Gençlik korolarında müzikle tanıştı.


İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda soprano Melek Çeliktaş'ın öğrencisi olarak öğrenim gördü. Prof. Jirayir Arslan ve piyanist Elizabetta Distefano'dan özel dersler aldı. Bariton Licinio Montefusco ile çalıştı. 1998 yılında Kenter Tiyatrosu'nda Yıldız Kenter ile sahne alarak Terence McNally'nin 'Maria Callas' adlı drama eserinde Tony rolünü canlandırdı. 1999 yılında Leyla Gencer şan seminerine aktif olarak katıldı. Avusturya Konsolosluğu Kültür Merkezi'nde piyanist Melina Seçik ile konser verdi. 2000 yılında Siemens Opera ve Lions Kulüpleri'nin düzenlediği yarışmalarda birinci oldu. Uluslararası Boğaziçi Festivali kapsamında Saraydan Kız Kaçırma Operası'nda soprano Eva Lind ile birlikte sahne alarak Pedrillo rolünü canlandırdı. Lions Kulüpleri'nin Floransa'da düzenlediği Avrupa Kültür ve Sanat Forumu'nda Türkiye'yi temsil etti. Zehra Yıldız Sanat Vakfı'nın düzenlediği Katia Ricciarelli şan seminerine aktif olarak katıldı, seminerin sonunda burs alarak gitmeye hak kazandığı İtalya'nın Parma şehrindeki Accademia Lirica Internationale kurslarını tamamladı, konserler verdi. Aynı yıl İ.D.O.B'da (A.K.M) çalışmaya başladı, İ.D.O.B. Orkestrası ile G. Verdi Requiem (tenor solo) ve A.K.M.'de düzenlenen Zehra Yıldız'ı Anma Konseri'nde söyledi. 2001 yılında Avusturya'nın Saltzburg kentinde Mozarteum Akademisi'nin Elio Battaglia, Marjana Lipovsek, Richard Miller masterclasslarını tamamladı ve akademi konserlerine seçildi. 2002 yılında Luis Bacalov yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile 'Cinema Italiano' konserinde söyledi. 2003 yılında C.R.R. sahnesinde Selman Ada'nın yönetiminde Aşk-ı Memnu operasının İstanbul prömiyerinde Behlül rolünü canlandırdı. İ.D.O.B'da S. Kalender'in Deli Dumrul adlı operasının dünya prömiyerinde Deli Dumrul rolünü canlandırdı ve X. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'nde Prens İgor operasında Vladimir İgorovich rolünü canlandırdı. 2004 yılında İ.D.O.B.'un 40. kuruluş yıldönümü galasında L. Janacek'in Jenufa operasında Steva rolünü canlandırdı. C.R.R konser salonunda düzenlenen Senfoni ile İlahiler konserinde solist olarak dünya prömiyerini, E.G. Yaşlıçam yönetiminde gerçekleştirdi. 2007 yılında İ.D.O.B'da V. Bellini'nin I Capuleti e I Montecchi operasında Tebaldo rolünü canlandırdı, bu operanın DVD kaydı İstanbul İtalyan Kültür Merkezince yapıldı. 2008 Yılbaşı konserinde (Süreyya Sahnesi) söyledi. 2009 yılında Samsun Devlet Opera ve Balesi'nin faaliyete başlaması ile kurum içerisinde kadrolu sanatçı olarak çalışmaya başladı. 2010-2011-2012 yıllarında Uluslararası İstanbul Opera Festivali'nde soprano Eva Mei ile sahne alarak ve 2013 yılında A.D.O.B ile Rusya'nın Ekaterinburg Devlet Akademik Operası ve Çin Pekin N.C.P.A.'de (Türk Kültürü Yılı kapsamında) W.A. Mozart'ın Saraydan Kız Kaçırma operasında Pedrillo rolünü canlandırdı.


Halen Devlet Opera ve Balesi'nin sahnelerinde solist roller alarak çalışmalarını sürdürmektedir.


Repertuar

W. A. Mozart: Die Enführung aus dem Serail (Pedrillo), M. A. Charpentier: Te Deum (Tenor Solo), G. Donizetti: L'Elisir d'Amore (Nemorino), V. Bellini: I Capuleti e I Montecchi (Tebaldo), G. Verdi: Macbeth (Macduff), G. Verdi: Il Trovatore (Manrico), G. Verdi: La Traviata (Alfredo), G. Verdi: Rigoletto (Duca), G. Verdi: Un Ballo in Maschera (Riccardo), G. Verdi: Requiem (Tenor Solo), A. Borodin: Prince Igor (Vladimir Igorovich), G. Bizet: Carmen (Don José), G. Puccini: La Boheme (Rodolfo), G. Puccini: Madame Butterfly (Pinkerton), G. Puccini: La Rondine (Ruggero), G. Puccini: Tosca (Cavaradossi), R. Leoncavallo: Cavalleria Rusticana (Turiddu), F. Lehar: Die Lustige Witwe (Count de Rosillon), F. Lehar: Das land des lächelns (Suo Chong), Johan Strauss II: Die Fledermaus (Baron von Eisenstein), N. Kodallı: Atatürk Oratoryosu, S. Kalender: Deli Dumrul (Dumrul), O. Demiriş: IV. Murat (Nefi), S. Ada: Aşkı Memnu (Behlül).


GALERİ