Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
EDA BİNGÖL GÜRKAN

EDA BİNGÖL GÜRKAN

Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera Bölümü'nden mezun oldu. Şan çalışmalarına Ankara Devlet Opera ve Balesi Sanatçısı Hülya Kazan'la başladı ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi Sanatçısı Meral Manizade ile sürdürdü. Mezzo soprano Evghenia Dundekova’nın Masterclass çalışmalarına katıldı. Türkiye, Gürcistan ve KKTC 'de konserler verdi.


İstanbul Uluslararası Opera Festivali’nde, Okan Demiriş'in IV. Murat Operası’nda ‘Kösem Sultan’ rolünü yorumladı.


Devlet Opera ve Balesi sahnelerinde operalar, operetler ve müzikallerde birçok başroller üstlendi.


Aldığı ödüller:

1) Ankara Profesyonel Ses Derneği Genç Ses Yarışması'nda 3. lük ödülü,


2) Gürcistan'da gerçekleştirilen 1. Uluslararası Vazha Chachava Sahne Sanatları Yarışması'nda Opera branşında 2. lik ödülü.


Seslendirdiği Opera Rolleri:

Tosca operası (G. Puccini) - Tosca , La Boheme operası (G. Puccini) Mimi, Aşk İksiri operası (G. Donizetti) – Adina, Sihirli Flüt operası (W.A. Mozart) - Pamina, Don Pasquale operası (G. Donizetti) - Norina, Le Nozze di Figaro operası (W.A. Mozart) - Contessa, Yeniden Doğuş operası ( T. Akbaşlı) - Fikriye, Carmen operası (G. Bizet) - Michaela, IV. Murat operası (O. Demiriş) Kösem Sultan, Sevil Berberi operası ( G.Paisiello) Rosina, Le Docteur Miracle operası (G. Bizet) - Lauretta


Seslendirdiği Operet ve Müzikaller:

West Side Story müzikali (L. Bernstein) - Maria, Kontes Mariza opereti (E. Kalman) - Kontes Mariza, Yarasa opereti (J. Strauss II) - Rosalinde, Çingene Baron opereti (R. Strauss) - Saffi, Arşın Mal Alan opereti (Ü. Hacıbeyov) Gülçehre, Das Land des Lachelns opereti (F. Lehar) - Lisa, Hisseli Harikalar Kumpanyası müzikali (Melih Kibar) - Niça, İstanbulname (T. Erdener) - Uğur Böceği, Sarı Naciye müzikali (T. Selçuk) - Naciye, Fantastik müzikali (H. Schimit) - Luisa


Konserler:

Şef I. Galati ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile Bethoveen Stabat Mater - Soprano Solo, Şef Naci Özgüç ile Sopranissimo Konseri, Samsun ve Gürcistan/Batum Konseri - Solist, Şef Naci Özgüç ile Mozart Konseri - Solist , Şef Kıvanç Tepe ile Sarı Zeybek Sahne Kantatı - Soprano Solo (Eskişehir, İzmir, Bursa, Çukurova Senfoni Orkestralarıyla seslendirilmiştir), Şef Tolga Taviş ile 29 Ekim Konseri - Solist, 2010-2013-2018 Yeni Yıl Konseri - Solist , Şef Antonio Pirolli ile 2018 Açılış Konseri - Solist , Şef Artun Hoinic ile 2019 Açılış Konseri - Solist, Güz Türküleri Konser Projesi (Samsun, Sinop, Ordu, Ankara)


Diğer Komple Repertuvarlar:

G.Puccini, Turandot - Liu


GALERİ