Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
SAADET EBRU KAPTAN

1988 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Şan Opera Ana Sanat Dalı'na girdi. Buradaki yedi yıllık eğitimini Prof. Yalçın Davran'la 1995 tarihinde Lisans mezunu olarak başarıyla tamamladı. 1996 Yılında Ankara devlet Tiyatrosu'nda 'İsyancılar' adlı oyunda görev aldı. Aynı yıl Konya Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Şan Opera Bölümü'ne öğretim görevlisi olarak atandı ve müdür yardımcılığı olmak üzere idari görevlerle birlikte üç yıl hizmet verdi. 1999'da Antalya Devlet Opera ve Balesi'nde göreve başladı. 2000 yılında Orkestra Şefi Hikmet Şimşek yönetiminde, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ile 'Hikmet Şimşek'in 45. Sanat Yılı Kutlaması' için seslendirilen Ahmet Adnan Saygun'un 'Yunus Emre Oratoryosu'nda Alto Solist olarak görev aldı. Bir dönem Polonyalı şan pedagogu Roman Werlinsky'le çalıştı. Kısa bir süre şan pedagogu İtalyan bariton Licinio Montefusco'yla çalıştı. Yurt içinde çeşitli illerde piyanolu ve orkestralı gala konserlerde ve temsillerde solist olarak görev aldı. 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından iki kez davet edilerek Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde sergilenen 'Folklorama'da görev aldı. İki sene üst üste 'Akdeniz Bölge Bando Komutanlığı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Etkinliği (TSK konserleri)'nde solist, '10 Kasım Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü Anma Konserleri'nde solist olarak görev aldı. Başta Kapadokya (Uygarlıklar Beşiği Anadolu 2000 Festivali), Side, Kaş, Bodrum Uluslararası Kültür ve Sanat Festivalleri, Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali olmak üzere çeşitli festivallerde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 26. kuruluş yılı kutlama etkinliğinde ve Viyana'da düzenlenen 'Türk Haftası' etkinliklerinde, Plovdiv'de Bulgaristan Plovdiv Filarmoni Orkestrası eşliğinde 'Yeni Yıl Konseri'nde, Almanya'da Beethoven 9.Senfoni'de Alto Solo söyleyerek görev aldı. 2015 yılında ,Almanya'nın Nürnberg kentinde düzenlenen Musica Franconia Festivali kapsamında, La Banda Orkestrası ve ANTDOB Orkestrası sanatçılarıyla Handel'in Barok Operası 'Hercules' eserinde görev aldı. 2017 yılından bu yana tayin olduğu İzmir devlet Opera ve Balesi'nde solist sanatçı olarak görevine devam etmektedir.


Rol aldığı eserler: İstanbulname - 'Zeliha' La Traviata - 'Annina' La Traviata - 'Flora' Lale Çılgınlığı - 'Gülendam' Figaro'nun Düğünü - 'Cherubino' Lucia di Lammermoor - 'Alisa' Madam Butterfly - 'Suzuki' Satılmış Nişanlı - 'Ludmila' Rigoletto - 'Maddalena' Yarasa - 'Prince Orlofsky' Ali Baba ve Kırk Haramiler - 'Zeynep' My Fair Lady - 'Eliza Doolittle' Damdaki Kemancı (Fiddler on the roof - 'Golde' West Side Story - 'Anita' Yunus Emre Oratoryosu - 'Alto Solo' Çanakkale'de Zaman Atatürk Aramızda - 'Alto Solo' Dostum Akdeniz - 'Alto Solo' Karacaoğlan - 'Şems' Folklorama - 'Alto Solo' Türküyem - 'Alto Solo' Anadolu Sihri - 'Solo' Herkül - 'Dejaneira', Aşk-ı Memnu - Mlle de Courton Carme - 'Carmen' Samson et Dalilah- 'Dalilah La Forza del Destino- 'Preziosilla' İspanyol renkleri (Zarzuela)- Mezzosoprano solo Cavalleria Rusticana- 'Lola' Barok müzikten Türk müziğine -Solo


GALERİ