Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
JALE NİLAY CANCA

1972yılında Ankara'da doğan sanatçı Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı klarinet bölümünde eğitime Ekrem Özkan ile başladı ve aynı hocadan 1995 yılında mezun oldu. Bunun yanı sıra Alain Boeglein ile oda müziği ve solo klarinet çalışmalarını sürdürdü. İlk solistlik tecrübesini Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı gençlik senfoni orkestrası eşliğinde, devlet sanatçısı Prof. Hikmet Şimşek yönetiminde gerçekleştirdi.

1996 yılında Bükreş'te Consulsal International de Jeunesses Musicales klarinet yarışmasına katıldı ve mansiyon aldı. Aynı yıl Radio France orkestrası 1. Solo klarinetçisi olan Robert Fontain'in yaz kursuna katıldı ve burada aldığı davet üzerine Paris'te George Bizet Konservatuvarı'nda aynı hoca ile çalışmalarını sürdürdü. Paris'te aynı zamanda Paris Operası solisti ve Paris Konservatuvar Profesörü Michael Arignon'un derslerine katıldı. Bu eğitimi sırasında Fransız ve Türk meslektaşları ile oluşturduğu 'Clarisept' grubu ile konserler verdi.

1997 yılında Türkiye'ye döndükten sonra İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile I. Galati yönetiminde İstemihan Taviloğlu Klarinet Konçertosu'nu solist olarak seslendirdi.

Daha sonra Gürer Aykal yönetiminde Antalya Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde solist olarak Gerald Finzi'nin '5 Bagatel'ini Türkiye'de ilk seslendirilişini gerçekleştirdi.

İlerleyen yıllarda Antalya DOB Orkestrası ve Antalya Senfoni Orkestrası ile solist olarak konserler verdi.

2002 yılında Devlet bursu ile gittiği New York'ta Julliard Music Academi Profesörü Charles Neidich ile çalıştı.

Sanatçı birçok resital ve oda müziği çalışmalarına da devam etmektedir.

1999 yılından beri mensup olduğu Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestra Sanatçısı olarak görevine devam etmektedir.

Son yıllarda meditasyon ve enerji çalışmaları ile ilgilenen Nilay Canca bu özelliğini müziğe yansıtmaktadır.