Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
ESRA TANER

1976 yılında Ankara’da doğdu. 1987 yılında Ankara Devlet Konservatuarı'nda klasik bale eğitimine başladı. Mezun olduktan sonra Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde 3 yıl çalıştı. 1999 yılından Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin kuruluşuyla beraber dans etmeye başladı.2004 yılında Genel Müdürlük projesi olarak Beyhan Murphy’nin Güldestan Projesi’ne katıldı. 2010 yılında Genel Müdürlük projesi olarak Beyhan Murphy’nin Barboros projesine katıldı.Aynı yıl Çin-Türk yılı adına Güldestan eseri ile Şanghay’a turne yaptı.2011 yılında koreografisi Mehmet BALKAN’a ait Genel Müdürlük projesi olanKuğu Gölü balesinde dans etti.Aynı Genel Müdürlük projesi olan Barbaros eseriyle Malta’ya turnesine katıldı.2012 yılında koreografisi Mehmet BALKAN’a ait olan Bahar Ayini balesiyle Kanada’da dans etti.2013 yılında İzmir Devlet Opera ve Balesi ile Güldestan eserinde Çin-Urumçi turnesinde dans etti.Yoz Döngü balesi ile Mısır ve Malta’ya, Giselle balesi ile Japonya’ya turne yaptı.


Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde görev aldığı eserler:

La Bayadere, Üç Silahşörler, Giselle, Kamelyalı Kadın, Vivaldi Mevsimler, Bigonzetti Turnpike, Balanchine Who Cares, Paquite, Beethoven 7, Fındıkkıran,


Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde görev aldığı eserler:

İkili Bale(Metropol, Big City), Seni seviyorum, Dansın Büyüsü, La Traviata, Şımarık Kız, Balanchine Serenad ve Arkadaşları, Üç Türk balesi, Rondo A La Turca, Kamelyalı Kadın, Senfonilerle Dans, Giselle, Dostum Akdeniz, İspanyol Rüzgarı, Bir Yaz Gecesi, Fındıkıran, Carmen, Carmina Burana, Dansın üç Rengi, Tuval, Çeşmebaşı, Yozdöngü, Bahçesaray Çeşmesi, Harem, Korsan, Eva, Rusalka, La Bayedere, Anna Karenina, West Side Story, Güldestan, Mevlana’nın Çağrısı, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Don Kişot, Aspendos Yüzyılların Aşkı, Umut,V. Murad, salome, Judith, Çeşmebaşı, Tangopera, Kuğu Gölü, Fındıkkıran, Afife, 3 Silahşörler eserlerinde grup ve başrollerde dans etti. Ayrıca West Side Story, Güldestan, Tangopera eserlerinde Repetitörlük ve Rejisör Yardımcılığı yaptı.Halen Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde Bale Sanatçısı ve Bale Koordinatörü olarak görev yapmaktadır.