Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
SEVİM BAŞOL

1973 yılında Ankara'da doğdu. 1985 yılında girdiği Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı'ndan 1 yıl sınıf atlayarak 1994 yılında mezun olmuş ve aynı yıl Ankara Devlet Opera ve Balesi'ne girmiştir. Devam eden sanat yaşamı boyunca yurt içinde ve yurt dışından bir çok koreograf ve ballet master ile çalışmış, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen, Uluslararası Aspendos Bale Festivali, Bodrum Bale Festivali ile pek çok yurt içi ve yurt dışı bale eserlerinde kordo ve solist bale dansçısı olarak görev almıştır. 2016 tarihinde bale sanatçılığının yanı sıra repetitörlük yapmak üzere görevlendirilmiş, aynı yılda Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı'nda Bale dansçılığı dalında yüksek lisansını tamamlamıştır. Sanatçı halen Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde dansçı ve repetitör olarak görevini sürdürmektedir.


Rol aldığı bazı eserler; Budala, Yedi Güzeller, Don Quixote, Çeşme Başı, Uyuyan Güzel, Hırçın Kız, Cindirella, Romeo & Juliet, Giselle, Paquita, Anna Karanina, Kuğu Gölü, Fındıkkıran, Notre Dame' ın Kamburu, Üç Silahşörler, Coppellia, Spartacus, Harem, Çanakkale Şehitleri, Çalıkuşu, Amazonlar, Dostlar Beni Hatırlasın, Mavi Gözlü Dev, Sevginin Bedeli, Hamlet, Medea, Turn Pike, Light and Shadow, Entre Dos Aguas, Just One of Those Things, Tango Plus, Mevsimler & Serenat, Concerto Barocco, Beethoven, Bach Oryantal, V. Murad, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Kont Dracula, Zorba.


Repetitör olarak görev aldığı eserler; Bach Alaturca, Amedeus, Giselle, Romeo & Juliet, Troya, Fındıkkıran.