Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
SANEM ERGÜLER HİÇYILMAZ

1988 yılında girdiği Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'ndan 1997 yılında Sahne Sanatları bölüm birincisi olarak mezun olmuş ve aynı yıl Ankara Devlet Opera ve Balesi'ne girmiştir.

Devam eden sanat yaşamı boyunca, yurt içinden ve yurt dışından pek çok değerli koreograf ve ballet master ile çalışmış, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen, Uluslararası Aspendos Bale Festivali, Bodrum Bale Festivali ile pek çok yurt içi ve yurt dışı turnelerde solist, baş dansçı, eser sorumlusu ve repetitör olarak görev almıştır. Kasım 2014-Mart 2016 tarihleri arasında Ankara Balesi Bale Başöğretmenliği görevini yerine getirmiş, aynı yıllarda Hacettepe Ünviersitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'nda Bale Dansçılığı dalında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2013 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri'nde 'Yılın Kadın Dansçısı' ödülüne layık görülen sanatçı halen Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde eser sorumlusu, repetitör ve ders hocası olarak görevini sürdürmektedir.

Başdansçı olarak rol aldığı klasik eserler;

Fındıkkıran, La Bayadere, Don Quixote, Uyuyan Güzel, Giselle, Hırçın Kız, Cinderella, Romeo ve Juliet, Budala (Aglaya), Paquita, Kuğu Gölü (Siyah Kuğu), Anna Karenina, Carmen, Notre Dame'ın Kamburu, Üç Silahşörler, Spartacus, Harem (Kösem Sultan), Amazonlar.

Neo Klasik eserler;

7.Senfoni (Uwe Scholz), The Chairman Dancers (Xin Peng Wang), Blue (James Sutherland), Who Cares & Concerto (Balanchine), Return to a strangeland (Klyn), 5 Tango's (Hans Van Manen),Tango Plus & Carmina Burana (Mauricio Wainrot), Medea (Marcia Haydeé), Cazimir's Colors & Turnpike & Mozart Sinfonietta (Bigonzetti), Sync (Nils Christe) , Light and Shadow (Krzysztof Pastor), Entre Dos Aguas (Robert North), This is your life & Backstage (Young Soon Hue-Simon), Bitmemiş Senfoni (Binnaz Dorkip), Uçarcasına & Balonumu Geri İstiyorum & Bozkır (Uğur Seyrek), Dostum Akdeniz & Bach Oryantal & Rachmaninoff (Mehmet Balkan).