Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
BÜLENT KÜLEKÇİ

Tenor Bülent Külekci İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü'nden 1998 yılında yüksek lisans derecesi ile mezun olmuştur. Aynı yıl solist olarak İstanbul Devlet Opera ve Balesi bünyesine katılmıştır.


Sanatçının solist olarak yorumladığı eserler arasında; Carmen (Don José), Cavalleria Rusticana (Turiddu), Hoffmann'ın Masalları (Hoffmann), Samson et Dalila(Samson), La Traviata (Alfredo), Rigoletto (Duca), Giovanna d'Arco (Carlo VII ), La Bohème (Rodolfo), M.Butterfly (Pinkerton), Manon Lescaut (Des Grieux), La Rondine (Ruggero), Lucia di Lammermoor (Edgardo), Faust (Faust), Don Carlos (Don Carlos), A.Dvorák-Stabat Mater (Tenor solo), L.van Beethoven-9.Senfoni (Tenor solo), Selman Ada-Mavi Nokta (Tenor Solo), Hasan N.Tura - Şehitler Oratoryosu (tenor solo) yer almaktadır.


Sanatçının yurtdışından davet aldığı opera sahneleri arasında; Fransa (Opera National de Paris-Bastille), Toronto (Canadian Opera Company), İspanya (Barcelona Theater del Liceu), Monaco (Monte Carlo Opera), İsviçre (Theater Basel), Norveç, Almanya (Wiesbaden, Bonn, Bremen, Duisburg) ve Avusturya'da ; Graz Oper ve Volksoper Wien sayılabilir.


Sanatçının çalıştığı Rejisörler arasında; A.Yekta Kara, Sümeray Arıman, Aytaç Manizade, Önder Gökseven, Recep Ayyılmaz, V.Grisostomi Travaglini, Dietrich Hilsdorf, Cesare Lievi, Jérôme Savary, Calixto Bieito, Vera Nemirova, Beppe de Tommasi, Frank Hilbrich ve Silviu Purcarete sayılabilir.


Sanatçının çalıştığı Orkestra Şefleri arasında; Selman Ada, Serdar Yalçın, Naci Özgüç Murat Kodallı, Fahrettin Kerimov, Renato Palumbo, Moshe Atzmon, Antonio Pirolli, Marc Piollet, David T. Heusel, Stefan Anton Reck, Giuliano Carella, Fabrizio Ventura, Ivan Anguelov, Lucas Caritinos, Karl-Heinz Steffens, Raul Grüneis, Michael Halász ve Gianluca Bianchi, Borislav Ivanov, Zdravko Lazarov yer almaktadır.


ALDIĞI ÖDÜLLER

1999 yılında M.S.M Sanat Merkezi tarafından ''Yılın En Başarılı Opera Sanatçısı '' Ödülü; 2003 yılında Avusturya -Viyana'da ' Uluslararası Hans Gabor Belvedere Şan Yarışması '' nda ;İspanya-Barcelona Theater Liceu Özel ödülü ; Amerika- New York City Opera Ödülü ; Avrupa Müzik Akademisi ve V. Keller Opera Stüdyosu özel ödülü. 2012 yılında Semiha Berksoy Opera Vakfı ve Uluslararası Lions Kulüpler Birliği tarafından verilen ' Yılın En Başarılı Erkek Opera Solisti '' ödüllerini almıştır.Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2013 yılında yayınlanmış olan '' İstanbul'un 100 Sahne Sanatçısı '' adlı eserinde yer almaktadır.


E-mail: bulent_tenor@yahoo.com


GALERİ