Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
KENAN DAĞAŞAN

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde doğan sanatçı, ilk orta ve lise eğitimini Manisa'da tamamladı. Küçük yaşlarda çeşitli müzik aletlerini kendi kendine çalmayı öğrendi. Müzik eğitimi almak için yetenek sınavlarını kazanarak Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim fakültesi müzik bölümüne girdi. Şan dersleriyle burada tanıştı. Opera sanatçısı olmak isteği ile müzik bölümünden mezun olunca öğretmenlik yapmadı. D.E.Ü. Devlet Konservatuarı opera-şan bölümünün sınavlarına girdi ve birincilikle kazandı. Burada Sayın Sevda Aydan'la opera eğitimine başladı. Aldığı övgü ve telkinlerle 1 yıl sonra istanbul'a gelerek M.S.G.Ü. Devlet Konservatuvarı'nda Sayın Prof.Mesut İktu ile çalışmalara başladı. Repertuarının çoğunu onun sıınıfındaki eğitim sürecinde oluşturdu ve opera yüksek bölümünden en iyi dereceyle mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin açtığı solist sınavını kazanarak, 1989 yılında profesyonel kariyerine başladı. İlk rolü Il Trovatore operasında yaşlı çingene olan sanatçı, hemen arkasından C.Menotti'nin 'The Consul', G.Puccini'nin 'Il Tabarro' ve 'Gianni Schichi' operalarında roller seslendirdi. Kurum adına çeşitli resital ve orkestra konserlerine katıldı. Dünyaca ünlü Romanya'lı sanatçılar Dan Serbac ve Dan İordachescu ile repertuar ve yorum çalışmaları yaptı. Çok değerli dünyaca ünlü sopranomuz Sayın Leyla Gencer'le 'Il Turco in Italia' (Selim) operasını komple çalışma şansını buldu. Bunların yanısıra İstanbul Devlet Opera ve Balesi'yle 'Aida', 'Carmen', 'Turandot' ve 'Salome' operalarıyla yurt dışında temsiller yaptı. Değerli besteci ve şefimiz Selman Ada'nın 'Mavi Nokta' eserindeki bas partisini, onun bageti altında Almanya'da seslendirdi. Değerli Klavsenci Leyla Pınar'ın kurduğu Barok gurubuyla Belçika'da konserler yaptı. İsranbul Müzik Festiali ve İstanbul 1. Opera Festivali kapsamında sahnelenen Saraydan Kız Kaçırma operasında Osmin rolünü üstlendi. Ayrıca 4 yıl kadar M.S.G.S.Ü Devlet konservatuarı opera bölümünde şan hocalığı yapan sanatçı, yoğun temsil programı nedeniyle bu görevini daha fazla sürdüremedi.


Sanatçı, Renato Palumbo, Ivan Angelov, Antonio Pirolli, Selman Ada, Serdar Yalçın, Peter Valentovic, Tuglio Vargas gibi önemli şefler ve Aydın Gün, Günter Roth, Dimitri Bertman, Beppe di Tomasi, Mehmet Ergüven, Yekta Kara ve Aytaç Manizade gibi çok değerli şefler ve rejisörlerle biraraya geldi. Bugüne kadar çok sayıda operada roller üstlenen sanatçının seslendrirdiği bazı önemli roller şunlardır.


G.Verdi-'Simon Boccanegra' (Fiesco), 'Il Trovatore' (Ferrando) ,'Aida' (Ramfis), 'Othello' (Lodovico)...


G.Puccini- 'Turandot' (Timur), 'La Boheme' (Colline)


G.Donizetti- 'Don Pasquale' (Don Paquale),'Lucia di Lammermoor' (Raimondo), 'Belisario' (Giustiniano)


W.A.Mozart- 'Zauberflute' (Sarastro), 'Die Entführung aus dem Serail' (Osmin), 'Don Giovanni' (Leporello), 'Requiem' (Bas)


G.Rossini- 'Il Turco in Italia' (Selim), 'Il Barbiere di Siviglia' (Don Basilo)


P.İ.Tchaikovsky- 'Eugene Onegine' (Prens Gremin)


A.Borodin- 'Prince İgor' (Konchak)


C.Gounod- 'Romeo and Juliette' (Frere Laurent)...vs.


Sanatçı halen İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde solist sanatçılık görevini sürdürmektedir.


GALERİ