Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
BEYHAN AYŞE MURPHY

Sanat Yönetmeni, Koreograf, Eğitmen, Kuratör ve özgün librettist olan Beyhan Murphy, TED Ankara Koleji ve Londra Çağdaş Dans Okulu (LSCD) mezunudur. 1975-1992 yılları arasında İngiltere'de (Londra) yaşamış ve profesyonel olarak çalışmış; 1992'de Devlet Opera ve Balesi'ne 8. maddeden kadrolu koreograf olarak katılarak Türkiye'ye dönmüştür. Yaratıcı sanatçı olmakla beraber idarecilik ve yöneticilik yapmaktadır. Devlet Opera ve Balesi bünyesinde Modern Dans Topluluğu (MDT Ankara 1992-2002) ve Modern Dans Topluluğu(MDT İstanbul 2011-2015) Sanat Yönetmenlikleri, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Başkoreograflığı (2005-2006 ve 2007-2008), Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Sanat Danışmanlığı (2002-2004) yapmıştır. Sanat İşletmecisi ve Yönetmeni olarak; başta British Council ve Goethe Enstitüsü olmak üzere çeşitli yabancı kuruluş ve elçiliklerle kültürel ilişkiler konusunda yoğun çalışmalar yaparak, yirmi küsur senede sayısız sanatçının Türkiye'ye gelmesini sağlamış, devlet kurumları ile bağımsız sanatçılar arasında köprüler yaratarak sahne sanatları küratörlüğü yapmıştır. Devlet Opera ve Balesi'nde William Forsythe, Angelin Preljocaj, Matthew Hawkins, George Balanchine, Mark Baldwin, Barak Marshall, Annabelle Lopez Ochoa, Itzik Galili, Andonis Foniadakis gibi koreografların eserlerinin sahnelenmesine taban sağlamıştır. Hollanda, Bosna, Mısır, İspanya, Bahreyn, İngiltere, Çin, Slovenya, Malta, Özbekistan, İsrail, Fransa, Kazakistan, Almanya, Gürcistan, Katar, Yunanistan, Makedonya, A.B.D., Almanya, Tayland, Avustralya gibi birçok ülkeye turneler düzenlemiştir. Çeşitli Bakanlıkların ve Vakıfların özel geceleri için programlar derlemiş ve sahnelemiştir. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmeni olarak görev yapmış; modern dans'tan geleneksel danslara, çağdaş tiyatro'dan tiyatro'dan kukla festivali'ne kadar geniş bir yelpazede çok çeşitli projelerin yürütücülüğünü üstlenmiş ve projeler tasarlamıştır. Bu dönemde Akram Khan, Sylvie Guillem, Edward Watson, Emio Greco, Agnes Letestu, José Martinez, Jacoby & Pronk gibi dünya yıldızlarının ve Netherlands Dance Theatre, Tokyo Balesi, Compaigne Nacional de Danza gibi dans topluluklarının İstanbul'da sahne almasını sağlamış ve bağımsız projelerin ortaya çıkmasına olanak yaratmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2013 Çin'de Türk Kültür Yılı Açılış Gala programının ve 2015 Avustralya'da Türk Kültür Yılı açılış programının sahne ve sanat yönetmeni olarak, Europalia 2015 projesinin dans küratörü olarak görevlendirilmiştir. Antalya’da yapılan EXPO 2016 çerçevesinde 6 ay boyunca sahnelenen yerleşik eser olarak ‘Çelebi’ adlı eseri sahneye koymuştur.

Eser yazarı ve koreograf olarak Post, Afife, Seyahatname (1&2), Güldestan, Hüsn-ü Aşk'a Dair, Barbaros gibi temaları Türk kültür ve tarihinden esinlenmiş prodüksiyonların yazarı ve koreografıdır. Eserleri, Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali, Bursa Sanat Festivali, Bodrum Uluslararası Bale Festivali, Eskişehir Festivali, İKSV Tiyatro Festivali gibi Türkiye'nin önemli sahne sanatları festivallerinde ve Kültür Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen bir çok yurt dışı turnesinde sahne almıştır. Devlet Opera ve Balesi'nde kurum içi eğitimiyle beraber; bağımsız alandan yaratıcı ve eğitsel kadroların yetişmesi için çeşitli platformlar yaratmış ve Türk Koreografları, Dans Platform, Okul Matineleri, Dünya Günleri Serisi gibi sürdürebilir projelerin ortaya çıkmasına öncülük etmiştir. Alanında önde gelen besteci, yazar, müzisyen, moda tasarımcısı, fotoğraf sanatçısı, film yönetmeni sanatçılarıyla işbirliği yapmaktadır. Halen İstanbul Fulya Sanat Merkezinde faaliyet gösteren 'Modern Dans Topluluğu İstanbul'un Sanat Yönetmenliğini yürütmektedir. Başbakanlık tarafından hazırlanan '52 Altın İmzalı Kadın' belgeseli için Türkiye çapında seçilmiş sanatçılardan bir tanesidir. Kültür Bakanlığının 1995 'Başarılı Koreograf' ödülü, Mevlana Evrensel Kardeşlik ödülü, Rotary ve Lions klüplerinden ödüller ve IBAFF Barzaj Ödülü (İspanya) sahibidir.


GALERİ