Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
DEMET GÖKÇELİK

1962 yılında Ankara'da doğdu. Küçük yaşlarda bale kurslarına katıldıktan sonra Kuğu Bale Stüdyosu'nda Tenasüp Onat, Sait Sökmen, Evinç Sunal ve Ceyhun Özsoy'dan özel klasik ve modern dans dersleri aldı. 1979 yılında ODTÜ'deki mimari eğitimini bırakarak, açılan sınavla Ankara Devlet Opera ve Balesi'ne katıldı ve 1987 yılına kadar orada kordo bale ve solist sanatçı olarak dans etti. 1987 - 1988 yılları arasında kurumdan aldığı bursla Köln Bale Akademisi'nde Ursula Bormann, Peter Vondruscka , Andrei Ziemski ve Ursula Garski'den klasik ve modern öğretmenlik eğitimi aldı. Yurda dönüşte İstanbul Devlet Opera ve Balesi'ne tayin oldu ve tüm repertuarda koro bale ve solist sanatçı olarak dans etti. Aynı zamanda gelen yabancı koreografların tercümanlığını da üstlendi. Bu dönemde Barbara Fewster - Richard Glasstone tarafından kurumda açılan öğretmenlik kursunu üstün başarı ile tamamladı. Aynı dönemde Royal Ballet'de de kısa dönemli incelemelerde bulundu. 1992 - 1994 yılları arasında Turkuaz Modern Dans Company'de Aysun Aslan, Dilek Evgin ve Ashley Page eserlerinde repetitör olarak çalıştı. Nimmes turnesinde görev aldı. 2002 yılı'ndan itibaren IDOB'ta repetitörlük ve koreografi asistanı olarak çalışmaya başladı. Aysun Aslan'ın 'Ağır Roman' ve Lars Rosager'ın 'Batı Yakası Hikayesi ' eserlerinde görev aldı. Ağır Roman Amerika turnesinde hem idari hem çalıştırıcı olarak görevlendirildi.

2005 yılında kuruma baş koreograf olarak atanan Beyhan Murphy'e hem görevinde hem de yarattığı eserlerde asistanlık yaptı. Aynı dönemde gerek kurumun gerekse bakanlığın turnelerinde idari görevli olarak da çalıştı. Çin Türk kültür yılı, Türki Cumhuriyetler Cumhurbaşkanları Bodrum toplantısı, Hollanda , Malta , Çin turnelerinde görevlendirildi.

2015 yılında Başkoreograf yardımcısı ve kordon bale şefi olarak görev yaptı.

Halen İstanbul Uluslararası Bale Yarışması sanat yönetmeni yardımcılığı ve koordinatörlüğünü sürdürmektedir. Ayrıca çeşitli zamanlarda Genel Müdürlük çatısındaki diğer topluluklarda da eser sahneye koymaktadır.

Aynı zamanda pilates ve yoga eğitmenliği eğitimlerini tamamlamıştır.


GALERİ