BASIN BÜLTENi

2.ULUSLARARASI GAZİANTEP OPERA VE BALE FESTİVALİ
(15-25 Nisan 2019 )
Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından, ING Bank’ın katkılarıyla ve Gaziantep Valiliği, Gaziantep Üniversitesi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin değerli destekleriyle düzenlenen 2.Uluslararası Gaziantep Opera ve Bale Festivali, 15-25 Nisan 2019 tarihleri arasında ücretsiz olarak düzenleniyor.
Festivalin açılışı PİRİ REİS balesi ile gerçekleşecek.
2.Uluslararası Gaziantep Opera ve Bale Festivali 15 Nisan 2019 akşamı, Osmanlı Donanması Komutanı, denizlerin piri Muhyiddin Piri Bey’in hayatını ele alan ilk ve tek bale eseri olan PİRİ REİS ile olacak.
15. yy. da yaşamış, dünyamızı ilk kez haritalandıran Osmanlı’nın bu büyük değerini anlatan eserin müzikleri Can Atilla'ya, koreografi ve librettosu ise Devlet Opera ve Balesi’nin ödüllü koreografları G. Armağan Davran ve A. Volkan Ersoy'a ait. 2 perde olan eser Samsun Devlet Opera ve Balesi tarafından saat:20:00’de GAÜN Mavera KSM –Ana Salon’da sahnelenecek
Bu sanat şöleni Gala Konser ile Devam Ediyor
20 Nisan 2019 akşamı Arnavutluk Cumhuriyeti’nden solistlerin konuk olacağı bir GALA KONSER ile 2.Uluslararası Gaziantep Opera ve Bale Festivali devam ediyor. Sevilen opera aryaları ve napolitenlerin seslendirileceği konserde Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, yabancı solistler Eva Golemi (Soprano), Vikena Kamenica (Mezzosoprano) ve Denis Skura (Tenor) eşlik edecek. Konser saat 20:00’de GAÜN Mavera KSM Ana Salon’da sanatseverlerle buluşacak.
Azerbaycan Operası Gaziantep’te
22 Nisan 2019 akşamı, ünlü Azeri besteci Üzeyir Hacıbeyov’ın eseri ARŞIN MAL ALAN sahnede olacak. Librettosu da ünlü besteciye ait olan eserde, Karabağ’ın Şuşa şehrinde yaşayan gerçek karakterlerden esinlenerek, o dönemin kadın-erkek ilişkilerine büyüteç tutmuştur.
Hafız Guliyev’in rejisiyle sahneye koyulan eserin orkestra şefliğini Marco Morrone yaparken, koro şefi Onur Altıparmak. “Arşın Mal Alan” operetinin dekor uyarlaması Hakkı Kandır’a, kostüm uyarlaması Aydan Çınar’a, koreografisi Özgün Barılı’ya, ışık tasarımı Oğuz Murat Yılmaz’a, metin uyarlaması Şenol Talınlı’ya ait.
2.Uluslararası Gaziantep Opera ve Bale Festivali’nin son üç günü çocuk ve gençlerimize ayrıldı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda ve çocuklarımıza SİHİRLİ DÜNYA çocuk oyununu 5 temsil armağan ediyoruz. Müzik düzenlemeleri Ahmet Kahyaoğlu’na, librettosu ve rejisi Haldun Özörten’e koreografisi Hülya Şeren Nüfusçu’ya ait eseri Samsun Devlet Opera ve Balesi sahneye koyuyor. Bir çocuğun rüyaya dalması ile başlayan eser, miniklere klasik müzik sanatını eğlenceli bir şekilde anlatıyor. Dünyadaki sihrin aslında müziğin içinde olduğunu vurgulayan eserde, opera sanatçıları tarafından sevilen aryalar Türkçe seslendirirken, bale sanatçıları bale sanatını dans eşliğinde tanıtılacak. Orkestra sanatçılarının da sahne üstüne çıkarak enstrümanlarını miniklere tanıtacakları eser, 80 dakika sürecek.
( 23 Nisan 2019 / ŞEHİTKAMİL KÜLTÜR KONGRE MERKEZİ / 15:00 )
( 24 Nisan 2019 / ONAT KUTLAR SAHNESİ / 9:30-13:30 )
( 25 Nisan 2019 / ONAT KUTLAR SAHNESİ / 9:30-13:30 )​