Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Göbekli Tepe

KONU

BİRİNCİ PERDE
Oyun, İstanbul'da bir yangında başlar.

Tulumbacı Eğrikapılı Ali ve adamları meydana girerler. Gazeteci çocuk, Avusturya veliahtının öldürüldüğü ve 1. Dünya Savaşı'nın başladığı haberini getirir. Tam bu sırada Ali'nin dostu Çavuş Avni Baba'nın, kendi kahvehanesinde Ali'nin rakibi Külhan Arif tarafından vurulduğu öğrenilir. Çavuş vasiyetinde, Kraliçe adını verdiği kızı Zeliha'yı ve kahvehanesini Ali'ye bırakmıştır.

Zeliha ve Ali arasında bir aşk başlar. Çiçekçi kadın Uğurböceği, Ali'ye uğur getiren karanfiller takmaktadır. Uğurböceği'nin kızı İspanya'da yaşamakta, annesini de İstanbul sosyetesinden sanmaktadır. Uğurböceği, Pera Palas'tan aşırdığı antetli kağıtlar ile ona hayali hikayeler anlatmaktadır. Ancak kızının bir İspanyol Kontu'nun oğlu ile evlenmek üzere İstanbul'a geleceğini öğrenince yıkılır. Bu arada Ali ile Külhan Arif birbirlerine meydan okumuşlardır.

İKİNCİ PERDE

Zeliha'nın zorlaması ile Ali, Uğurböceği'ni ve kopuk tayfasından adamlarını Pera Palas'a yerleştirir. Uğurböceği'nin kızına ve İspanyol Kont'a bir aldatmaca sergilenir.

Finalde düğün sahnesi ile oyun biter. Bu arada Osmanlı Devleti de savaşa sokulmuştur. Mahalle kavgaları, eğlence, umursamazlık ve aymazlık içindeki halk, ülkenin içine düştüğü durumun farkında değildir ve artık İstanbul işgal altındadır.


İSTANBULNAME

TEMSİL TARİHİ

GALERİ


MEDYA YANSIMALARI