Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Göbekli Tepe

KONU

1. PERDE

Rhine yakınlarında, bağlar içinde bir köy.

Korucu Hilarion sabahın erken saatlerinde günlük işlerini bitirmiş evine dönerken delice sevdiği Giselle’in kapısına yakın bir yerde duraklar. Bağbozumudur. Köylüler, şenlikten önce, kalan son salkımları toplamak için birer ikişer bağlara doğru gitmektedirler.

Kont Albrecht arkadaşıyla birlikte görünür. Giselle’in evinin karşısındaki kulübeye girer. Dışarı çıktığında köylü kıyafetine girmiştir. Arkadaşını geri gönderir. Hilarion bu sahneyi baştan sona izlemiştir. Civarda dost köylü Loys olarak tanınan bu gence arkadaşının gösterdiği aşırı saygı Hilarion’u pek şaşırtmıştır.

Loys, bağbozumuna giden köylülerden aralarına katılamadığı için özür diler. Giselle ile yalnız kalmak istemektedir. Aşkının ölümsüzlüğü üzerine yemin eder. O esnada Giselle papatya falına bakmaktadır. Ancak son yaprak, ‘sevmiyor’ cevabı verir. Giselle üzülerek çiçeği fırlatır. Loys, çiçeği ve yaprağı bulup getirir. Bu kez cevap ‘seviyor’dur. Hilarion duruma müdahale eder. Giselle’i gerçekten sevenin kendisi olduğunu söyler. Kavga çıkmak üzeredir. Hilarion, Loys’un, kılıcına ne denli asil bir tavırla sarıldığını fark eder. Gerçeği sezmiştir.

Köylüler dönmektedirler. Giselle onları mahsulün tamamen toplanmış olması şerefine düzenlenen dansa davet eder. Annesi Berthe, Giselle’e mani olmaya çalışır. Onu Wili’ler konusunda uyarır. Wili’ler, daha gelin olmadan ölen, aşklarına karşılık bulamamış, dansa düşkün nişanlı kızların ruhlarıdır. O civarda yaygın olan bu efsaneye göre gece yarısı mezarlarından fırlayan Wili’ler dansa başlarlar ve karşılarına çıkan kavalyeyi de ölünceye kadar birlikte dans etmeye zorlarlar.

Boru sesi duyulur. Loys, bu sesin Courland Prensi’nin düzenlediği sürek avından geldiğini anlar. Saklanır. Hilarion kulübeden içeri girer. Avcılara içki ikram edilmektedir. Courland Prensi’nin kızı Bathilde, Giselle’e altın kolyesini armağan eder. Köylü çiftler soylu misafirleri için dans ederler. Toplantı sona ermiştir. Hilarion av borusunu ve kılıcı fark eder. Artık köylü kılığındaki Loys’un bir asilzade olduğundan hiç şüphesi kalmamıştır. Onun bir sahtekâr olduğunu açıklar. Loys inkâr ederek kılıcıyla Hilarion’a mani olmaya çalışır. Ancak, Hilarion av borusunu çalar. Prense dönmesi için işaret verir. Loys sahtekâr olmadığını anlatmaya çalışırken içeri Bathilde girer. Loys’un, nişanlı ve Kont Albrecht olduğunu söyler. Albrecht’in ikiyüzlü olduğunu öğrenmesi Giselle’in hassas bünyesi üzerinde büyük etki yapar ve aklını kaybederek ölür.


2. PERDE

Ormanda Giselle’in mezarı.

Kraliçe Myrtha’nın talimatıyla Wili’ler Giselle’in aralarına katılması şerefine dans etmektedirler. Hilarion, Giselle’in mezarı başında kendini öldürür. Albrecht mezara çiçekler getirir. Fakat Wili’ler tarafından tuzağa düşürülerek ölünceye kadar dans etmeye mahkûm edilir. Giselle onu korur. Saat dördü çalıncaya kadar onunla dans eder. Bu saatten sonra Wili’ler kudretlerini kaybederler. Albrecht ölümden kurtulmuştur. Giselle’in ruhu Albrecht’e duyduğu büyük sevgiden ve onu bağlamış olmasından ötürü affolmuş ve rahata kavuşmuştur. Albrecht mutsuz, Giselle’in mezarı başında güneşin doğuşuyla baş başadır.


GISELLE

VİDEOTEMSİL TARİHİ

DİSTRİBÜSYON

GALERİ