Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Göbekli Tepe

KONU

I. Perde

I.Sahne - Prens Tamino, ormanda kaybolmuştur ve dev bir sürüngen tarafından kovalanmaktadır. Tanrıya onu bu canavardan kurtarması için yalvarır ('Zu Hilfe! Zu Hilfe!' Aryası yavaşça trioya dönüşür 'Stirb, Ungeheuer, durch uns're Macht!'). Yere yığılır. Gece Kraliçesi’ne hizmet eden Üç Nedime bir anda ortaya çıkarak canavarı öldürür. Kendinden geçmiş olan Tamino’yu hayranlıkla süzerler; yaşananları Gece Kraliçesi’ne bildirmek üzere kimin yola çıkacağı ve kimin Tamino’yu kollayacağı üzerine tartışmaya başlasalar da karara varamadıkları için üçü de oradan ayrılır. Kuş avcısı Papageno sahneye girer. İşine olan sevgisini ve bir eş isteğini bir aryayla anlatır ('Der Vogelfänger bin ich ja'). Bu sırada Tamino kendine gelir. Papageno ise canavarı boğarak öldürdüğünü iddia eder. Bu sırada Üç Nedime gelir ve Papageno’nun ağzını yalan söylediği için mühürler. Tamino’ya, ilk görüşte aşık olacağı Pamina’nın portresini gösterirler ('Dies Bildnis ist bezaubernd schön). Kısa süre sonra Gece Kraliçesi gelir ve Pamina’nın kendisinin kızı olduğunu; kötü kalpli Sarastro tarafından esaret altında tutulduğunu Tamino’ya söyler. Tamino Pamina’yı kurtarmayı başardığı takdirde, Kraliçe kızını ona vereceğini söyler ('O zittre nicht, mein lieber Sohn'). Böylece Üç Nedime Tamino’ya kederi neşeye dönüştüren, onları yolculuk boyunca koruyacak bir sihirli flüt verir. Papageno’ya ise bir daha yalan söylememesini tembihleyerek sihirli çan verirler. Nedimeler, Tamino ve Papageno’ya Samastro’nun tapınağına yapılacak yolculukta yol göstermesi için Üç Çocuk takdim eder. Ardından Tamino ve Papageno yola koyulur ('Hm! Hm! Hm! Hm!').


II.Sahne - Papageno Sarastro’nun tapınağına Tamino’dan önce gelir ve köle Monostatos Pamina’ya kötü muamelede bulunmaktadır ('Du feines Täubchen, nur herein!'). Papageno ve Monostatos birbirlerini görünce ürkerler ve birbirlerinden kaçarlar. Fakat geri dönen Papageno Pamina’ya Tamino’nun onu kurtarmak üzere annesi tarafından gönderildiğini söyleyerek Pamina’yı sakinleştirir. Pamina, Tamino’nun onu sevmesine ve Papageno’nun yanında olmasına mutludur. Bir eş arayan Papageno’ya umut verici konuşmalar yapar ve birlikte aşkın getirdiği neşeye ve gizli sorumluluklara değinirler ('Bei Männern welche Liebe fühlen').


III.Sahne - Üç Çocuk Tamino’yu Sarastro’nun tapınak korusuna ulaştırır. Sabırlı, bilge ve kararlı olarak kalmaya devam ederse, Pamina’yı kurtaracağına dair söz verirler ('Zum Ziele führt dich diese Bahn'). Tamino soldaki kapıya yanaşır ve içeri girmeye çalıştığı sırada içinden bir ses tarafından bundan vazgeçer. Aynı şekilde sağdaki kapıdan da giremez. Ortadaki kapıda ise yaşlı bir rahip belirir ve Tamino’yu içeri alır. Rahip, Sarastro’nun şeytani değil iyi biri olduğunu; Gece Kraliçesi’ne ise güvenmemesi gerektiğini öğütler. Pamino’nun hayatta olduğunu öğrenir ve Pamina ile Papageno’yu çağırmak için sihirli flütünü çalmaya başlar. Papageno ise kavalı ile ona yanıt verir ve Tamino yerlerini bulmak için harekete geçer ('Wie stark ist nicht dein Zauberton').


IV.Sahne - Papageno ve Pamina Tamino’ya doğru giderken ('Schnelle Füße, rascher Mut) Monostatos ve diğer köleler tarafından yakalanırlar. Papageno sihirli çanlarını çalar ve düşmanları neşelenip dans etmeye başlar ('Das klinget so herrlich'). Sarastro ve muhitleri görünür ('Es lebe Sarastro!'). Pamina Sarastro’ya gerçeği söylemek zorunda olduklarını Papageno’ya ifade eder ve Monostatos’un tavırları sebebiyle kaçmaya çalıştığını itiraf eder. Sarastro kibar davranır; fakat ona özgürlük bahşedemeyeceğini çünkü bir erkeğin rehberliğine ihtiyaç duymakta olduğunu söyler. Monostatos bu kez tutsak aldığı Tamino ile çıkagelir. Tamino ile Pamina da birbirlerini ilk kez görmektedir; hemen birbirlerinin kollarına koşarlar. Monostatos bir ödül beklemekteyse de; Sarastro onu Pamina’ya olan tutkusu sebebiyle cezalandırır. Tamino’nun ise, Pamina’ya layık bir eş olması için bilgelik üzerine sorgulanması gerektiğini belirtir. Rahipler, erdem ve dürüstlüğün yaşamı kutsallaştırdığını; ölümlüleri tanrılar gibi kıldığını ifade eder ('Wenn Tugend und Gerechtigkeit').


II. Perde

I.Sahne - Sarastro’nun başında olduğu Isis ve Osiris divanı rahipleri, tören marşıyla içeri girer. Sarastro, aydınlanmaya götüren zorlu sınavdan geçmeye Tamino’nun hazır olduğunu söyler ve Isis ile Osiris’e, Tamino ve Pamina’yı koruması için dua eder ('O Isis und Osiris').


II.Sahne - Tamino ve Papageno, ilk sınavdan geçmeleri için iki rahip tarafından yönlendirilir. Bu sınavdan dönmek için son şansları olduğu da belirtilir. Fakat Tamino kararlıdır; Papageno ise sınavlarla değil yiyecek, şarap ve eş arayışı ile ilgilenmektedir. Rahip, Papageno’nun ancak sınavları geçebildiği takdirde bir eşe sahip olabileceğini söyler ('Bewahret euch von Weibertücken'). İlk sınavda, Tamino ve Papageno kimseyle konuşmayacaktır. Üç Nedime gelir ve onları konuşturmaya çalışır ('Wie, wie, wie'). Papageno cevap vermeden duramasa da Tamino konuşmamaya kararlıdır. Papageno’ya kızan rahipler Tamino’yu takdir ederler. Nedimeler ise Tamino’nun cevap vermemesi karşılığında geri çekilirler.


III.Sahne - Monostatos uyumakta olan Pamina’ya yaklaşır ve onu öpmek üzeredir ('Alles fühlt der Liebe Freuden'). Gece Kraliçesi gelince Monostatos korkuyla kaçar. Annesinin sorgusuna karşılık Pamina, Tamino’nun Sarastro’nun kardeşliğine katılmakta olduğunu söyler ve bu yolda onun yanında olacağını dile getirir. Bu durum Kraliçe’yi memnun etmez. Kardeşliğin başında Sarastro’dan önce kocasının olduğunu; ölümünden sonra ise kardeşliği kendisi yerine Sarastro’ya bırakmasından duyduğu öfkeyi anlatır. Pamina’ya bir hançer verir. Sarastro’yu öldürmediği takdirde kendisini evlatlıktan reddedeceğini söyler ('Der Hölle Rache kocht in meinem Herzen'). Kraliçe ayrıldığında Monostatos kulak misafiri olduğu ölüm planını Sarastro’ya anlatmakla Pamina’yı tehdit eder. O sırada Sarastro gelir ve Monostatos’u kovar. Pamina, Sarastro’dan annesini bağışlamasını ister; Sarastro’ya göre ise intikam ve zalimliğin onun olduğu yerde söz konusu olmayacağını belirtip Pamina’yı rahatlatır ('In diesen heil'gen Hallen').


IV. Sahne - Tamino ve Papageno ikinci bir sessizlik muhakemesinden geçmektedir. Papageno susuzluktan yakınmaktadır. Su taşıyan yaşlı bir kadın içeri girer ve Papageno’ya su sunar. Papageno, kadına sevgilisi olup olmadığını sorar. Kadın ise sevgilisi olduğunu; isminin de Papageno olduğunu belirtir ve Papageno kadına ismini sormak üzereyken ortadan kaybolur. O sırada içeriye Üç Çocuk girer; ellerinde Sarastro tarafından gönderilen yiyecekler, sihirli flüt ve sihirli çan vardır (Seid uns zum zweiten Mal willkommen'). Tamino sihirli flütü çalmaya başlar ve Pamina duyup gelir. Tamino’yla konuşmaya çalışsa da o, sessizlik yeminini bozup konuşmaz. Pamina, artık sevilmediğini düşünmeye başlar ('Ach, ich fühl's, es ist verschwunden'). Hayal kırıklığı yaşamaya başlar.


V.Sahne - Divan, Tamino’nun başarısını kutlamaktadır ('O Isis und Osiris'). Sarastro ise, Tamino ve Pamina’nın son muhakeme için vedalaşmasını söyler ('Soll ich dich, Teurer, nicht mehr sehn?'). Papageno gelir ve rahipler onun bir kadeh şarap dileğini yerine getirir ve Papageno bir eş istediğini de tekrar dile getirir ('Ein Mädchen oder Weibchen'). Yaşlı kadın tekrar belirir ve Papageno’ya eğer şimdi onunla evlenmeye evet demezse sonsuza dek tutsak olarak kalacağını söyler. Papageno yaşlı kadına onu sonsuza dek sadakatle seveceğini söyleyince yaşlı kadın bir anda genç ve güzel Papagena’ya dönüşür. Papageno ona doğru koşmaya çalışırken rahipler onu engeller; çünkü henüz Papagena’ya layık değildir.


VI.Sahne - Üç Çocuk, Tamino’nun onu terkettiğine inanan Pamina intihar düşünceleri içerisindeyken gelir. Kendisini annesinin ona verdiği hançerle öldürmek istemektedir. Onu engellerler ve Tamino’nun onu sevdiğine ikna ederler ('Bald prangt, den Morgen zu verkünden').


VII.Sahne - Zırhlı iki adam Tamino’ya gelir. Isis ve Osiris’in meşhur öğretilerinden birini okurlar; ölüm korkusunun üstesinden gelmenin, aydınlanmaya götürdüğünü söylerler ('Der, welcher wandert diese Strasse voll Beschwerden'). Tamino ise test edilmeye hazır olduğunu ilan eder. Öte yandan Pamina onunla konuşmak ister. Artık sessizlik sınaması sona ermiştir ve zırhlı adamlar Tamino’ya konuşabileceğini söylerler. Pamina, geri kalan sınamalara birlikte girmek istediğini söyler ve ona sihirli flütü verir ('Tamino mein, o welch ein Glück!'). Flütten gelen müzik sayesinde, ateş ve su çemberlerini zararsız aşarlar. Zaferi kutlayan rahipler onları tapınağa alır.


VIII.Sahne - Papageno, Papagena’yı kaybettiğini düşünerek kendisini asmaya karar verir ('Papagena! Papagena! Papagena! Weibchen, Täubchen, meine Schöne'). Üç Çocuk gelir ve onu durdurarak sihirli çanları Papagena’yı çağırmak için kullanması gerektiğini söyler. Ve Papagena belirir... Ve mutlu yuvalarını hayal etmeye başlarlar ('Pa... pa... pa...').


IX.Sahne - Hain Monostatos, Gece Kraliçesi ve Üç Nedime ile gelir. Tapınağı yerle bir etmeyi planlamaktadırlar ('Nur stille, stille'). Kızı Pamina’yı ise Monostatos’a verecektir. Fakat istekleri gerçekleşmez ve mağlubiyet sonrası gecenin karanlığına karışırlar...


X.Sahne - Sarastro, güneşin geceye karşı olan zaferini ilan ederken bilgelik ve kardeşlik çağının doğuşunu selamlar. Tamino ve Pamina ise Sarastro tarafından birleştirilir.


SİHİRLİ FLÜT

TEMSİL TARİHİ