Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara

KONU

Giuseppe Verdi'nin bestelediği La Traviata operası, Alexandre Dumas'nın 1848 yılında yazdığı Kamelyalı Kadın romanını temel almıştır.

Francesco Maria Piave'nin librettosunu yazdığı eser, ilk kez 6 Mart 1853 tarihinde Venedik'te, Teatro la Fenice Tiyatrosu'nda oynanmıştır. İlk sahneye konduğu tarihten bu yana popülaritesini giderek arttıran eser, bütün dünya opera evlerinin repertuvarlarının vazgeçilmezi olmuştur. Ülkemizde de, Ankara'da ilk kez temsil edildiği 1954 yılından itibaren operalarımızın repertuvarlarında sıkça yer almaktadır.

Verdi'nin karakteristik özelliklerinden olan; oldukça büyük bir koro, yine çok sayıda rol ve yardımcı roller, dansçılar, figüranlar kullanmak, bu operasında da mevcuttur. Ancak içinde bulunduğumuz Pandemi koşullarından dolayı eserimizi 4 perde yerine 1 perde olarak, orkestranın da sahne üzerinde olduğu rejili konser formatında ve bir anlatıcı eşliğinde sergiliyoruz.

Sevgi ve saygılarımızla...

KONU ÖZETİ

Hayatı pervasızca partilerde eğlenerek geçirmeye adamış zengin bir kadın olan Violetta ölümcül bir hastalığın da pençesindedir. Bir gün bir partide tanıştığı Alfredo'nun kendisine ilan-ı aşk etmesiyle hayata bakışı tamamen değişen Violetta artık yaşamak için bir sebep bulmuştur.

Ancak Alfredo'nun babası, Violetta gibi adı çıkmış kadını oğluna layık görmemektedir. Baba Germont Violetta'yı ikna ederek oğlundan ayrılmasını sağlasa da bunun ne kadar büyük bir hata olduğunu fark ettiğinde, artık her şey için çok geç kalınmıştır.


LA TRAVIATA

VİDEOTEMSİL TARİHİ

GALERİ