Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara

KONU

KONU

1. PERDE


1. Tablo Prolog


Eser Capulet ve Montague adlı iki düşman ailenin çocukları ve yeğenlerinin bir kavgaya tutuşmasıyla başlamaktadır. Romeo adlı Montague'ların tek oğlu 'sevgi' derdinden kavganın çok dışında kalır. Romeo aşk acısı çekmektedir. Rosaline adlı birine tutulmuştur. Aşkına karşılık alamamakta, herkesten uzak durmakta, sadık ve dürüst kuzeni Benvolio hariç kimseye açılamamaktadır. Yersiz ve çok konuşan dostu Mercutio, onu aşkını unutması ve eğlenmesi için teşvik etmektedir. Bu arada Lady Capulet ve Tybalt, aralarındaki ilişkiyi gözlerden uzak yaşamaktadırlar. Bu kavganın hemen ertesi günü, Capulet'lerde bir parti verildiğini duyarlar. Eğlenmek ve acılarını unutmak için maske takıp bu partiye gizlice katılmaya karar verirler. Romeo ise bir önceki gece bir rüya görmüştür. Rüyası kendi ölümünü haber vermektedir. O yüzden son ana kadar partinin uğursuz bir seçim olduğu konusunda direnir ancak son anda o da kendini kaderinin ellerine bırakır ve arkadaşlarına katılır.


2. Tablo Balo


O geceyle Romeo'nun ve onunla beraber iki düşman ailenin kaderini değişterecektir. Romeo'nun onunla beraber Montagueler'in, Capuletler'in ve sonra da tüm Verona halkının biricik kızı ve oğlu... Bir tarafta aşka tutulmuş Romeo ve Juliet'in ilk karşılaşmaları, diğer yanda Romeo'yu nefretle fark eden Tybalt'ın bastırılmış öfkesi...


3. Tablo Juliet'in Odası


Juliet dadısına tanıştığı genci anlatır. Hayatının en büyük sırdaşı olan dadının, tanıştığı gencin Romeo olduğundan haberi yoktur. Dadı, gizlice olan buluşmaya göz yumar. O gece sevgi doğar nefretin içinden. Böylece iki genç, ailelerinin kendilerine 'öğrettikleri' nefreti bir anda iterler; onlar için bu andan itibaren geriye sadece güzelliğe duyulan 'aşk' kalır.


4. Tablo Kilise


Hemen ertesi gün, rahip Lawrence aracılığıyla aralarında gizlice bir evlilik olur. Rahip bunun hızlı alınmış bir karar olduğunu düşünür. Yine de sevginin ailedeki nefreti kurutmak için tek umut olduğu düşüncesiyle Rahip, bu iki genci birleştirmeye karar verir.


2. PERDE

5. Tablo Juliet'in Odası


Juliet evlendiği aşkı Romeo'yu gizlice odasına almıştır. Genç sevgililer, gizli aşklarını gözlerden uzak yaşamaktadırlar.


6. Tablo Verona


Daha evlendikleri gün, Romeo, Mercutio ve Tybalt arasında çıkan kavgayı sevgilisiyle durdurmaya çalışır. Ancak onun bu çabası daha kötü sonuç verir; Mrcutio yaralanır ve iki aileye de lanet okuyarak ölür. Romeo onun yüzünden ölen arkadaşının öcünü almak için Tybalt'a meydan okur. Tybalt'ı öldürür, Benvolio arkadaşını oradan uzaklaştırır.


7. Tablo Juliet'in Odası


Juliet olanları duyunca durmaksızın ağlamaya başlar, ama Tybalt'ın ölümünden çok, Romeo'nun sürgün edilişine yas tutmaktadır.Juliet'in üzüntüsüne teseeli olsun diye iki gün içerisinde Capuletler Juliet'i yakışıklı, zengin ve aristokrat Paris'le evlendirmek isterler. Juliet buna karşı çıkar ve evden kaçarak soluğu Rahip Lawrence'ın yanında alır.


8. Tablo Kilise


Rahip Juliet'in ölümü bile bile göze aldığını görünce ona bir ilaç verir. Bu ilaç, kızı 42 saat ölü gibi gösterecektir. Juliet bu fikri beğenir, kabul eder.


9. Tablo Juliet'in Odası


Juliet ilacı içer ve ölü gibi görünür. Dadı panik içinde herhesi uyanmayan Juliet'in odasına çağırır. Aile Juliet'i mahzene koyar ve yasını tutarlar.


10. Tablo Mezarlık


Bu sırada Juliet'in ölüm haberi Romeo'ya ulaşır. Romao, Juliet'in konduğu mahzene gelir. Son kez gözyaşları içinde veda eder ve zehri içer. Juliet uyanır, Romeo'yu ölü görünce zehrin dibini içmek ister ama hiç kalmadığını anlayınca kendi kalbine hançeri saplar ve Romeo'nun ölü bedeninin üzerine düşer. Rahip Lawrence bu aşkın tek şahidi olarak, onları Tanrı'nın huzurunda ebediyen kavuşturmuştur.


VİDEOTEMSİL TARİHİ

GALERİ


MEDYA YANSIMALARI