Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Göbekli Tepe

KONU

Bestecisi Orhan Öner Özcan olan eserin librettosunu Murat Göksu yazmıştır. İlk kısa versiyonu 2011 yılında tamamlanan ve aynı yıl Samsun Devlet Opera ve Balesinde dünya prömiyeri yapılan 'HER 10 KASIM', Cumhuriyet tarihinde Atatürk’ün ölüm yıl dönümü anısına yapılmış ilk ve tek klasik eserdir. Yeni bölümler eklenerek revize edilen son versiyonunun dünya prömiyeri 10 Kasım 2015 yılında Mersin Devlet Opera ve Balesince icra edilmiştir.

Eser, soprano, mezzo soprano, tenor ve bariton olmak üzere dört solist, büyük koro ve büyük orkestra için bestelenmiş olup introdüksiyonu törenlerde çalan ti borusu sesinin varyasyonlarıyla başlar. Cumhuriyet öncesi zorlukları, karanlığı ve karanlığı aydınlatan Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumunu müjdeleyerek anlatan tenorun aryasına daha sonra, Kurtuluş Savaşı’nı görüp geçiren annelerin oğullarına duyduğu özlem, vatana olan sevgilerini anlatan mezzo sopranonun aryası eşlik eder. Kuartet ve sonra koro olarak aydınlığın farkındalığını hatırlatmak isteyen bölüm, 'Bilmek istersen', 'Adımı çağır, durma!', 'Benim adım Mustafa, Benim adım Kemal, benim adım Atatürk' sözleriyle tamamlanır. Bu bölüme cevap olarak tenorun 'Bilmek isterdim'; sopranonun 'Biliyorsun ya!' aryaları yer alır. Koronun Atatürk öncesi ve sonrası zamanları anlattığı müziğin devamında Atatürk’ün ölüm anını, kalp atışı ve duruşunu dramatik şekilde hissettirmeyi amaçlayan bölüm orkestra tarafından icra edilir. Her 10 Kasım sabahı çalan sirenlerin imite edildiği son bölümde artık Atamız ebedî yolculuğuna uğurlanmıştır ve sonsuza dek devrimleriyle anılacaktır. Orta bölümlerde de duyacağımız, solistlerin sorusu ve koronun cevabı ile 'Mustafa Kemal ATATÜRK' sözleri eserin son sözleri olacaktır.TEMSİL TARİHİ

MEDYA YANSIMALARI