Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara

KONU

Yunus Emre Oratoryosu üç esas bölümle, ikinci ve üçüncü bölümler arasındaki bir ara parçadan oluşur. Konusu, Yunus Emre'nin hayat, ölüm, Tanrı ve insanlığın alın yazısı hakkındaki düşüncelerini ve nihayet 'Dost vaslına' erişmesini anlatır.


1. BÖLÜM

Beş parçadan meydana gelen birinci bölümde, hayatı seven, ölümü düşünen ve hayatın ötesi hakkında hiçbir şey bilemediği için ağlayan Yunus'u görürüz.


2.BÖLÜM

Beş parçadan meydana gelen ikinci bölümde, insanın, kainatın ve onların alın yazılarının yaratıcısı olan Tanrı'ya Yunus'un yakarışı yer alır. 'N'oldun hey gönül, n'oldun? Senin işin yanmaktır. Ne yapıyorsun?' Ve bilinemeyen ellerden gelen bir ses Yunus'u dost ülkesine çağırır 'Gel gönül seninle Dost'a gidelim'... Fakat yol nerede? Tanrı'ya sığınmaktan başka yol yoktur.


ARA BÖLÜM

Bir recitativodan ibaret olan bu ara bölüm, Tanrı'nın aşkına ermiş, fakat 'Şevk'den uzak bulunan Yunus'u anlatır. Yunus aşkı bulmuş, fakat sükuna henüz kavuşamamıştır.


3. BÖLÜM

İki parçadan kurulan üçüncü bölümde Yunus, aşk içinde huzura kavuşmuş, Dost'a vasıl olmuş ve son nefesini vermeye hazırdır artık. Birinci parça Yunus Emre'nin şiirlerinden mısralar ve kıt'alar derlenerek oluşturulmuştur.


YUNUS EMRE ORATORYOSU

VİDEOTEMSİL TARİHİ

GALERİ


MEDYA YANSIMALARI