Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
CÜNEYT ÜNSAL

1977 yılında İzmir’de doğdu.1995 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Devlet Konservatuarı’nın Opera-Şan bölümüne girdi.Beş yıllık eğitimi süresince Mezzosoprano Tanju Nebol’un öğrencisi oldu.1999 yılında W.A.Mozart’ın Don Giovanni operası’ndaki Masetto rolü ile profesyonel yaşamına İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde başladı. Bunu takiben Valentin /C. Gounod-Faust , Figaro /G. Rossini-Sevil Berberi , Escamillo /G. Bizet-Carmen ,Don Geronio / G.Rossini-Il Turco in Italia , Ford /G. Verdi-Falstaff ( Türkiye Prömiyeri ) rollerini seslendirdi.2004 yılında Venedik Benedetto Marcello Konservatuarının Yüksek Lisans-Master programını kazanarak İtalya’da yaşamaya başladı.Burada dünyaca ünlü mezzosoprano Stella Silva’nın öğrencisi oldu ve bunu takiben İtalyan Opera söyleme tekniği,yorum,stil çalışmalarını sürdürdü.Sanatçı kısa sürede Opera kariyerini ilerleterek İtalya’nın ve Avrupa’nın birçok prestijli Opera Tiyatro’larında başrol solist olarak görev almaya başladı.


İlk olarak İtalya’nın Venedik kentindeki La Fenice tiyatrosu produksiyonu kapsamında Teatro Malibran’da G.Rossini’nin La Cenerentola eserindeki “Dandini” rolünü seslendirdi. Bunu takiben Roberto Molinelli’nin “Processo a Babbo Natale” modern operasındaki başrol olan Babbo Natale karakterini Teatro Giordano’da ve yine aynı bestecinin Papa 2.Jean Paul’un birinci ölüm yıldönümü için bestelediği “Papa Wojtyla” oratoryosunda “Papa 2.Jean Paul” karakterini Pesaro’da Teatro Rossini’de seslendirdi.İtalyan seyircisi ve basınından övgüler aldı.2006 yılında İtalya’nın birçok kentinde Carl Orff’un Carmina Burana eserindeki bariton karakterini seslendirdi.Yine aynı yıl Bergamo Teatro Donizetti’de , P.Mascagni’nin Cavalleria Rusticana eserindeki Alfio rolünü seslendirdi.2008-2009 yıllarında Arnavutluk Tiran Devlet Opera ve Balesi’nde G.Verdi’nin Falstaff operasındaki Ford ve G.Puccini’nin Il Tabarro eserindeki Michele karakterlerini seslendirdi.İspanya’nın Gijon kentindeki Teatro De Laboral’da G.Puccini’nin Madama Butterfly operasındaki Sharpless rolünü dünyaca ünlü tiyatro ve opera rejisörü Stefano Monti yönetiminde seslendirdi. Kısa sürede Opera dünyası’nın yaşayan en büyük Bariton olarak nitelendirdiği Renato BRUSON’un öğrencisi oldu.Bunu takiben Renato Bruson’un rejisörlüğünü de yaptığı G. Verdi’nin Otello adlı eserinde Jago rolünü Renato Bruson ile birlikte yorumlamıştır.Sanatçı Foggia’daki Teatro Giordano’da Umberto Giordano’nun ‘Giove a Pompei’ adli eserinde Giove rolünü, Lecce’deki Teatro Politeama’da G.Donizetti’nin Campanello dello speziale adlı eserinde Enrico rolünü ünlü tenor Tito Schipa’nın oğlu Tito Schipa Jr. rejisiyle seslendirdi. Orkestra Şefi Gianna Fratta yönetimindeki Sanremo Senfoni Orkestrası ile G.B.Pergolesi’nin La Serva Padrona eserindeki Uberto rolünü ve DomenicoCimarosa’nın Il Maestro di Cappella tek kişilik eserindeki bariton karakterlerini seslendirdi.Yine Gianna Fratta yönetiminde GianCarlo Menotti’nin Telefon adlı eserinde Bob rolünü seslendirdi.Sanatçı Sevil Berberi operasındaki Figaro rolünü bu sefer G.Paisiello’nun bestesiyle dünyaca ünlü orkestra şefi Donato Renzetti yönetiminde seslendirdi.


Reggio Calabria'daki Teatro Cilea'da, G.Puccini La Boheme operası'nda 'Marcello' rolünü dünyaca ünlü soprano Amarilli Nizza ile seslendirdi.Bunu takiben Foggia'da Teatro del Fuoco'da G.Verdi'nin La Traviata operasında 'Giorgio Germont' karakterini ve Venedikli besteci Baldassarre Galuppi'nin “Il Filosofo di Campagna” eserinde başrol “Nardo” karakterini Teatro Belluno'da seslendirmiştir.Eserin Dvd’si ,İtalya’nın en önemli cd ve dvd prodüksiyon şirketlerinden biri olan Bongiovanni etiketiyle piyasaya çıkmıştır.İtalya’nın Ravenna kentinde G.Faure’nin Requiem’indeki bariton rolünü ve Pordenone’deki Teatro Concordia’da besteci Mario Pagotto’nun Arcibaldo Sonivari modern operasındaki başrol bariton karakterlerini seslendirdi.Bari Senfoni Orkestrası’yla G.Paisiello’nun Le Sacre du Napoleon sahne eserindeki bariton rolünü seslendirdi.


Sanatçı 2016’da Teatro Comunale di Bologna Opera akademisinde G.Verdi yorumlama ve söyleme tekniği üzerine eğitim aldı ve eğitim sonunda, dünyanın en önemli Verdi tiyatrosu ve festivali olan “Festival Verdi”( Teatro Regio di Parma ) kapsamında, Verdi’nin doğduğu şehrin prestijli tiyatrosu Teatro Busseto’da G.Verdi’nin “I Masnadieri” operasındaki “Francesco” rolünü seslendirmek için seçildi.Bu eserde dünyaca ünlü rejisör Leo Muscato ile çalıştı.Aynı eserle 2017 yılındaki Parma’daki Festival Verdi’de yer aldı. 2018’de Giuseppe Verdi’nin La Traviata eserinde Giorgio Germont rolünü ünlü Soprano Katia Ricciarelli’nin rejisörlüğünde Noicattaro Opera Festival’inde seslendirdi.Artık daimi solisti olduğu İtalya’nın Foggia kentindeki Teatro Giordano’da Umberto Giordano’nun Fedora operasındaki Cirillo ve Marcella operasındaki Vernier karakterlerini seslendirmiştir. 2020’de Lubyana Devlet Opera ve Balesi’nde Giuseppe Verdi’nin “Luisa Miller” eserinde “Miller” başrol bariton rolünü dünyaca ünlü rejisör Lutz Hochstraate rejisiyle seslendirdi.


Sanatçı opera çalışmalarının yanısıra Ensamble Giordano oda müziği grubunun daimi solist sanatçısıdır.Bu grupla All’Opera dopo L’Opera adlı tanınmış İtalyan Opera aryaları’ndan oluşan cd çalışmasına imza atmıştır.Yine aynı albümün tanıtım konserleri kapsamında Hindistan,Güney Kore,İsrail,Almanya,İsviçre,LitvanyaTürkiye gibi ülkelerde konserler vermiştir. Bu grupla yaptığı ikinci albüm çalışması Ludwig Van Beethoven’nin ‘’Le Canzoni di Ludwig’’ Beethoven şarkılarıdır.Beethoven’ın Trio ve ses için düzeenlediği lied’lerinden oluşan bu albüm İtalya’nın en prestijli Klasik Müzik dergisi AMADEUS tarafından Aralık 2009 sayısında İtalyan dinleyicisiyle buluşmuştur .


Foggia Devlet Konservatuarı’nın açmış olduğu Alta Perfezione di Canto (Yüksek Şan Öğrenimi ) programını birincilikle kazanıp burada dünyaca ünlü Opera Sanatçıları,Opera Rejisörleri ve Orkestra şefleri ile çalışma olanağı bulmuştur. Bunlardan bazıları şunlardır : Renato Bruson, Mauro Trombetta, Donato Renzetti,Aldo Tarabella,BrunoDe Simone, Alessandra Rossi, Walter Fraccaro, Sonia Ganassi, Lutz Hochstraate,Gianluca Martinenghi,Gianna Fratta, Sanatçı 2018 yılından bu yana kendi kurduğu ustalık sınıfı akademisi “OPERA ITALIANA ACADEMY”nin sanat yönetmenidir.


Sanatçı İzmir Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısıdır.


GALERİ