Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
TAN SAĞTÜRK

TAN SAĞTÜRK

Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Devlet Konservatuvarı'ndaki orta ve lise eğitiminin ardından Hacettepe Üniversitesi, Ankara Devlet Konservatuvarı, bale bölümünde lisans eğitimini tamamlayan Sağtürk, öğrenimine devam ederken Fransız Genç Balesi, Viyana Devlet Balesi ve merkezi Londra'da bulunan Rambert Dans Topluluğu'ndan teklifler aldı. Fransız Genç Balesi'nin teklifini değerlendiren Sağtürk profesyonel hayatına Paris'te başladı.


Robert Berthier yönetiminde Paris'te Le Jeune Ballet de France (Fransız Genç Balesi)'nde dans eden Sağtürk, 1991-1997 yıllarında Pierre Lacotte yönetiminde Ballet National de Nancy (Fransız Devlet Balesi-Nancy)'de dans etti. Fransız Devlet Balesi'nin en önemli özelliği; dünya balesinin duayenlerinden Pierre Lacotte'un dünyanın önemli topluluklarında halen sahnelenen büyük klasik beyaz baleleri repertuvarında bulundurması ve dünya sahnelerinde çok sayıda turne yapmasıydı. Tan Sağtürk bu önemli topluluğa giren ilk Türk sanatçı oldu. Fransa'da önemli görevlerde bulunmuş dansçılardan biri olarak, Fransa'da 'Ömür Boyu Kontrat'a (Contrat a vie) hak kazanmanın yanı sıra, dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve eşi tarafından Elysee Sarayı'na davet edilerek topluluk nezdinde onurlandırıldı. Tan Sağtürk'ün koreografilerini yaptığı ve prömiyerleri Ballet National de Nancy'de gerçekleştirilen 'Soude' ve 'Je Ne Regrette Rien' isimli eserleri Fransa'da olumlu yorumlar aldı.


Yekta Kara yönetimindeki İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde 1997-1998 yıllarında 'Baş Balet' olarak görev yapan Sağtürk, bu dönemde Kuğu Gölü, Uyuyan Güzel, Ara Danslar Ara Nağmeler ve Emrivaki isimli eserlerde başrol üstlendi. Antalya Devlet Opera ve Balesi için 'Kalp Sesi' adlı koreografiyi gerçekleştiren Tan Sağtürk'ün bu projesi İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından da sahnelendi. Tan Sağtürk Mehmet Balkan'ın 'Dostum Akdeniz' adlı eserinde başrolü üstlenerek Antalya Devlet Opera ve Balesi ile 1. Bodrum Bale Festivali dahil olmak üzere birçok festivalde sahneye çıktı. 2018 yılında Devlet Opera ve Balesi'nin büyük prodüksiyonu 'Troya' adlı epik operada ana rollerden biri olarak görev aldı. Troya, 'Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı'nın açılışı dolayısıyla 8 Nisan 2019'da Moskova'da Bolşoy Tiyatrosu'nda sahnelenerek 'Bolşoy Tiyatrosu'nda sahnelenen ilk Türk eseri oldu. 2020 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen 'Göbeklitepe-Mabedin Hüznü' isimli dev prodüksiyonda ana rollerden biriyle Ankara seyircisi ile buluştu.


Sanat başarılarından dolayı pek çok ödüle layık görülen Sağtürk, Türkiye'nin birçok bölgesinde açmış olduğu okullarda eğitim gören onbinlerce öğrenciyi ve ailelerini, bale, dans ve müzik gibi sanat dallarıyla buluşturdu. Sağtürk, balenin bilinen klasik eserlerinin çocuklara masallaştırılarak anlatıldığı 'Bale Stüdyosu', 'Fındıkkıran', 'Uyuyan Güzel', 'Don Kişot' ve 'Kuğu Gölü' isimli kitaplarının yanı sıra 'Bale Eğitim Kartları' ve 'Tan Sağtürk-Sahne Tozu' kitaplarını da yayınlayarak bale ve dans kültürünün gelecek nesillere aktarılması için çeşitli çalışmalara imza attı. Türkiye'nin birçok platformunda nitelikli söyleşi ve konferanslar aracılığıyla balenin ve dansın tanıtılması ve sevilmesi için çaba harcayan Sağtürk, 21 Aralık 2022 tarihinde dans-bale alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü'ne layık görüldü. Tan Sağtürk 15 Eylül 2023 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameyle Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü olarak atandı. Fransızca ve İngilizce bilen Tan Sağtürk, evli ve 2 çocuk babasıdır.


GALERİ