Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
BURCU SOYSEV

İlk, orta ve lise eğitimini T.E.D. Ankara Koleji’nde tamamladı. Liseden sonra Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Şan Ana Sanat Dalı’nın sınavlarını kazandı fakat bölüme o günkü koşulları gereği devam edemeyerek aynı yıl kazandığı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim gördü. Fakülteyi bitirerek avukatlık stajını tamamladı fakat hiç hukukçuluk yapmadı. Hep ağır basan müzisyen olma isteği nedeniyle girdiği Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nden sınıf atlayarak, üç yılda bölüm birincisi ve fakülte ikincisi olarak mezun oldu. Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini de aynı üniversitede tamamladı.


Ankara Devlet Operası’nda on iki yıl Misafir Sanatçı olarak çalışan Soysev, Eylül 2011 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalı'nın açtığı sınavda başarılı olup operadaki görevinin yanısıra bu kurumda kadrolu Öğretim Görevlisi ve Şan Sanat Dalı Başkanı olarak görev yapmıştır. Ocak 2013'te Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nün açtığı kadrolu sanatçı sınavını birincilikle kazanınca tercihini sanatçı olmaktan yana kullanmış, öğretim görevliliği kadrosunu bırakarak İstanbul Devlet Operası'ndaki görevine başlamıştır.


Soysev, Üniversitelerarası Kurul tarafından düzenlenen Doçentlik Sınavı’nın iki aşamasında da (Eser İnceleme ve Sözlü Aşama) başarılı bulunarak 4 Ekim 2013 tarihinde Sahne Sanatları - Opera Şarkıcılığı dalında “Doçent” ünvanı almıştır.


Soysev, operadaki görevinin yanında halen Haliç Üniversitesi Konservatuvarı'nda Şan Ana Sanat Dalı'nda Doçent olarak çalışmaktadır.


Solo performanslarından bazıları:


I.Stravinsky – The Rake’s Progress – Anne Truelove (İstanbul Devlet Operası),


A. Vivaldi – Bajazet – Irene (İstanbul Devlet Operası),


W.A. Mozart - Don Giovanni –Zerlina (Ankara Devlet Operası),


W.A. Mozart – Cosi Fan Tutte – Despina (Ankara Devlet Operası),


G.F. Handel – Tamerlano – Asteria (Ankara Devlet Operası),


M.Ravel – Sheherazade (İzmir Devlet Senfoni Orkestrası)– Solo Soprano,


Estonya Türk Büyükelçiliği’nde (Talinn) Cumhuriyet Bayramı Resitali,


Benyamin Sönmez Klasik Müzik Festivali - Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası eşliğinde Şan Konseri - H. Villa Lobos – Bachianas Brasilieras No:5 (Soprano: Burcu Soysev – Çelliçel),


Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası ile Uğur Mumcu'yı Anma Konseri,


V. Adıgüzel – Çanakkale Oratoryosu (İzmir Devlet Senfoni Orkestrası) – Solo Soprano,


F.Say – Patara Kuartet – Solo Soprano (yurt içi ve yurt dışında toplam on iki konser),


ÇYDD Türkan Saylan'ı Anma Gecesi Şan Resitali,


Bir Tenor Aranıyor (Maggie)(Ankara Devlet Operası) ve çocuk oyunu Mutlu Prens’te (Ankara Devlet Operası) Kırlangıç rolüdür.


Soysev, bu performanslar haricinde daha pek çok yan rolde yer almış, piyanolu ve orkestralı olarak Devlet Operası bünyesinde ve kurum dışında pek çok konser gerçekleştirmiş, Devlet Operası korosunda sayısız eserde görev almıştır.


GALERİ