Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Göbekli Tepe
REYHAN GÖRBİL

20 Mart 1970 tarihinde Üsküp’te doğan sanatçı, 4 yıllık Üsküp Konservatuvarı Şan bölümünü Prof. Mariya Nikolovska’nın öğrencisi olarak bitirdikten sonra 3 yıl da Piriştine Devlet Müzik Akademisi’nde Prof. Yuliyana Anastasiyeviç’le çalıştı. Yüksek müzik öğrenimini Belgrad Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Prof. Zvonimir Kırnetiç’in Şan-Opera sınıfında tamamlayan Görbil, 1993 yılında bu fakülteden solist opera sanatçısı ve şan pedagogu olarak pekiyi derece ile mezun oldu.


Sanatçı 1988 yılında Üsküp’te 15. Makedonya Şan Yarışması’nda birincilik ödülü, 1993 yılında tüm Yugoslavya’nın katıldığı Ljubljana Şan Yarışması’nda üçüncülük ödülü, 1991 yılında Piriştine’de gerçekleştirilen 24. Şan Yarışması’nda birincilik ödülü, 1990 - 1991 yıllarında ise eski Yugoslavya’da düzenlenen Müzik Akademileri Festivali’nde Kosova’yı temsilen katılmış ve ödül almıştır. Görbil, ilk şan resitalini “Puccini Gecesi” kapsamında 21 Haziran 1993’te Belgrad’ta vermiştir.


18 Aralık 1993’te Sevda Cenap And Vakfı himayesinde bir şan resitali veren sanatçı, bunun ardından dönemin TBMM başkanı Hüsamettin Cindoruk’un himayesinde de konserler vermiştir.


Türk asıllı olan ve eski Yugoslavya’da yaşanan savaş nedeniyle Makedonya’dan ayrılarak Ekim 1993’te anavatanı olan Türkiye’ye dönen sanatçı, Ankara’da Kültür Bakanlığı Çoksesli Devlet Korosu’nda kısa bir sure görev yapmış ve 1994 Mart’ında Devlet Opera ve Balesi’nde solist olarak çalışmak üzere Mersin’e yerleşmiştir.


1994 yılından itibaren Mersin Devlet Opera ve Balesi’nde sırasıyla; Aşk İksiri operasında Gianetta, Yarasa operetinde Adele, Hoffman’ın Masalları operasında Gulietta, Ali Baba ve Kırk Haramiler operasında Ayşe, Don Giovanni operasında Donna Elvira, Madama Butterfly operasında Cio-Cio San, Tosca operasında Floria Tosca, Aşk-ı Memnu operasında Bihter ve Cavalleria Rusticana operasında Santuzza rollerini basarıyla canlandırmıştır.


1994 yılından bu yana Heandel’in Messias oratoryosu, Beethoven’ın Korolu Fantezisi ve Rossini’nin Stabat Mater oratoryosunun soprano partilerini söylemiş olan sanatçı, Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’ne de defalarca katılmıştır.


Görbil, 1996 tarihinde Makedonya’nın Ohru şehrinde düzenlenen geleneksel Uluslararası Müzik Festivali’ne misafir sanatçı olarak davet edilmiş ve bir resital vermiştir. 1997 tarihinde ise İçel Sanat Kulübü himayesi altında Chopin lied’lerini Türkiye’de ikinci kez lehçe olarak Mersin’li sanatseverlere resital halinde sunmuştur.


Sanatçı, Mersin’de bulunduğu süre içinde çeşitli kurum ve kuruluşlar yararına 60 kadar konser ve resital vermiştir.


Görbil, Aralık 2005’ten bu yana Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde solist sanatçı olarak göreve başlamış ve 2006-2007 sezonunda Nabucco operasında Abigaile rolünü başarıyla canlandırmıştır.


Sanatçı, 3 Mayıs 2008 tarihinde Hasan Niyazi Tura’nın Şehitler Oratoryosu’nun soprano partisinin dünya prömiyerini söylemiştir. 2008-2009 sanat sezonunda Manon Lescaut operasında Manon karakterini başarıyla icra eden sanatçı, 2009-2010 sezonunda ise Mersin Devlet Opera ve Balesi’ne misafir sanatçı olarak davet edilmiş ve Tosca operasında Floria Tosca karakterini seslendirmiştir. 2010-2011 sanat sezonundan bu yana, bu kez Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin yeni prodüksiyonunda Floria Tosca karakterini seslendiren Görbil, 23 Ocak 2012’de Brüksel Kraliyet Konservatuvarı’ndan özel davet alarak Charlemagne Orkestrası eşliğinde Beethoven 9. Senfoni’nin soprano partisini seslendirmiştir.


26.02.2014 ADOB'de G.Verdi'nin Attila operasinda Odabella rolunu ustun basariyla soyledi.Asli gorevinin yani sira 2014 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde Sanat Danışmanı görevine getirilen Reyhan Görbil, görevine aktif olarak devam etmektedir.