Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
UMUT TARIK AKÇA

Umut Tarık Akça 1983'de Antalya'da doğdu. Müzik eğitimine 1996 yılında Antalya Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde cello ve piyano ile başladı. 2000 yılında bu okuldan mezun oldu ve İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda opera ve sahne sanatları dalında eğitimine devam etti. Birçok solo konserler verdi, İtalyan korrepetitör Prof. Paolo Ballarin ile masterclass çalışmalarına katıldı ve birlikte konser verdi. 2010 yılında 3. Ulusal Genç Solistler Yarışması'nda birinci oldu. Finlandiya'da Barbara Bonney ile masterclass çalışmalarına katıldı ve 2011 yılında Finlandiya Savonlinna Opera Festivali'nde ve Corsholm Müzik Festivali'nde D. Cimarosa'nın Il Matrimonio Segreto operasında Geronimo rolünü canlandırdı. 2011 yılında açılan sınav sonucunda Antalya Devlet Opera ve Balesi'ne solist sanatçı olarak atandı.

2005 yılından itibaren İzmir, Antalya, İstanbul ve Mersin Devlet Opera ve Bale kurumlarında birçok solo görevler aldı. Bunlardan bazıları:

Don Giovanni - 'Don Giovanni'
Le Nozze di Figaro - 'Figaro, Bartolo'
Il Matrimonio Segreto - 'Geronimo'
Aus Dem Serail - 'Osmin'
Hercules - 'Hercules'
Don Pasquale - 'Malatesta'
La Cenerentola - 'Alidoro'
La sonnambula - 'Rodolfo'
Ariadne Auf Naxos - 'Trufaldin, Harlekin'
Aida - 'Ramfis'
Manon Lescaut - 'Geronte'
9. Senfoni - 'Solo'
Otello - 'Lodovico'
Cosi fan Tutte - 'Don Alfonso'
La Muerte di Garcilaso - 'Captain Lara'
Adriana Lecouvrer - 'Il Principe'
Şehitler Oratoryosu - 'Bas Solo'
Aydınlığın Adı Atatürk Oratoryosu - 'Bas Solo'
Simon Boccanegra - 'Pietro'
Dudaktan Kalbe - 'Rasih'
Yusuf ile Züleyha - 'Firavun'
Romeo Juliet - 'Le Duke'
La Traviata - 'Dr Grenvil'

Çalışmalarına Antalya Devlet Opera ve Balesi'nde solist sanatçı olarak devam etmektedir.